Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Branhiogena cista

jacman

Poštovani,
imam dječaka od 2,5 godine. S par mjeseci njegova života vidjela sam malu kvržicu na prednjem dijelu vrataskroz dolje između ključnih kosti. Tada je bila vidljiva samo kad je dignuo glavu. Isli smo kod ORL-a u Klaićevoj i rekao je da je to branhiogena cista i da je ne diramo ako ne raste. Sada posto se on kao dijete fizički izmijenio ona je više vidljiva no nije narasla. Ne curi nista iz nje, pomična je, ne raste. Jel trebamo raditi kakve kontrole ili da samo pratimo?
Kakav je ishod toga, hoce li operacija na kraju biti neophodna?

Hvala,
Jelena

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Ciste u pravilu ne predstavljaju opasnost, ponekad se mogu upaliti - tada treba dati antibiotik i planirati odstranjenje. Ponekad se spontano slijepe njezine stijenke i nestane. Ako se ne mijenja nije loše 1x godišnje napraviti ultrazvučni pregled vrata (ciste).

jacman

Hvala Vam na odgovoru.
Zanima me ako se ne mijenja, je li po Vasem misljenju bolje ne dirati ili ipak odstraniti. Nasa pedijatrica nas savjetuje da to odstranimo jer smo tako mirni da se nece razviti u nesto dalje. Hvala

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Ne bih žurio, operacija se radi u općoj anesteziji, dijete bude neko vrijeme razdvojeno od roditelja... Sve to bude puno lakše kasnije.