Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

fontanela

Roberta

Poštovani!
Naša 20 mjesečna djevojčica je uredno dobivala D-vit., a fontanela je još uvijek otvorena. Opseg glave je 48 cm. Zanima nas da li to ukazuje na neke probleme.
Zabrinuti roditelji.

prof. dr. sc. Ana Votava Raić

Draga gospođo Roberta, mislim da bi dijete trebalo odvesti pedijatru; najprije treba točno utvrditi što znači "fontanela je još uvijek otvorena".- Naime, da li se radi o stvarno otvorenoj fontaneli i koliko je ona otvorena ili se radi o fontaneli koja je koštanom membranom premoštena i uloživa samo za jagodicu prsta....? No, u biologiji je mnogo toga "elastično" i individualno. Međutim, ipak, smatra se da je fontaneli "otvorenost dozvoljena" do 18.mj. života. Stoga Vam mogu još jednom savjetovati posjet Vašem pedijatru, a zatim, prema potrebi, i dalje, npr. onim pedijatrima koji se bave s bolestima kostiju ili neurologijom. Mnogo pozdrava.

dianaivan

Dobar dan ., Evo ovako, isli smo suprug i ja sa djetetom starim 9 mjeseci na RTG glave,radi zatvaranja fontanele.,nalazi su bili da je sve zatvoreno., sada me zanima sto dalje., Glava djeteta je u mjesec dana narasla samo 2 mm.,

Hvala unaprijed.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Treba pratiti opseg glave i ucrtavati u krivulju rasta. Ako se vidi usporavanje rasta ili ako se glavica deformira tada treba konzultirati neurokirurga.