Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Cjepivo

Dalija

Postovani,

imam curicu od 6 mjeseci koja je na posljednje cjepivo, klasicno (s 4,5 mjeseci) reagirala temperaturom, gubitkom apetita, pa cak i povracanjem, pa je pedijatrica preporucila 5u1. Mogu li prihvatiti tu preporuku, ako je do sada cjepljena klasicnim, neprociscenim cjepivima i kako se (i da li uopce) mijenja daljnji tijek cijepljenja?
Hvala unaprijed,

Dalija

Cybermed Info

Poštovana,

molimo Vas da pitanje postavite u okviru foruma Cjepiva.

Zahvaljujemo na razumijevanju.

S poštovanjem,

Cybermed Info

Dr. Darko Richter

Rizik ponavljanja slične reakcije postoji, vjerojatno je samo nešto niži s "5 u 1". Dijete treba cijepiti ujutro, ne treba biti na tašte, injekcija neka ide u m. vastus lateralis, i neka iza toga popije paracetamol za temperaturu, i to ponovi nakon 4-6 h. Ako to dobro podnese, cijepi se dalje istim cjepivom, prema uobičajenom kalendaru.