Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Dječak često piški

Bubamama

Zadnjih desetak dana otkad smo bili na moru moj dječak koji ima 4,5 godine ( inače oduvijek zdrav) u neka doba dana često trči piškiti, pritom izmokri jako malo. Zna se dogadjati ujutro pa ostatak dana ok ili navečer npr. Radili smo pretrage mokraće, urinokultura nalaz bez osobitosti a pretraga mokraće sve uredno i u referentnim vrijednostima osim sluzi: dosta i male okrugle stanice 1-2. Kaže pedijatrica da ima malo previše soli u mokraći i da mu dajem brusnice i puno vode. Mene zanima da li je ovo nešto opasno i da li moram pripaziti na prehranu? Inače zdravo jede i voće i povrće, da li trebam reducirati sol u prehrani?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Treba povećati unos vode i mlijeka, smanjite unos namirnica koje imaju C vitamin (tu je i brusnica) i zeljastog povrća (kelj, kupus, špinat i sl) jer ove namirnice povećavaju kiselost mokraće i stvaranje kristala oksalata. Vazno je da mokraca bude bezbojna - znaci treba sto vise vode dok su ovakve vrucine. Drugo nista nije potrebno, obicno se smetnje povuku spontano nakon 1-2 tjedna.