Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

molim savjet - dugotrajna temperatura

mamadraja

Djevojčica stara 3,5 god se prvi put javila ljekaru 5.03. radi kašlja i temperature 38. Doktor propisuje ampicilin i biljni sirup za kašalj. Temperatura ostaje sledećih 5 dana stalno između 37 i 37,5. Doktor na kontroli mjenja terapiju Panklav + sirup za kašalj. Nakon 5 dana uključuje joj inhalacije ujutro i uveče (ventolin) i prepisuje sad cefaleksin sirup. Posle 4 dana inhalacija kašalj se smiruje ali ona opet dobija temperaturu 38 koja opet traje par dana (37-38 sama spada, bez antipiretika) tada joj doktor mjenja sirup u Bactrim. Ona nakon 1 dana dobija alergijsku reakciju , urtikarija, prima urbazon , alergija se povlači do uveče i više se ne javlja. Pošto se temperatura vuče rade joj snimak pluća 25.03. koji je u redu. Istog dana su joj rađeni nalazi : WBC 12.9 *103/L, RBC 5.21*106/L, HGB 12.7 g/dL, HCT 41.5%, MCV -79,7 fL, MCH 24.4 pg, MCHC 30.6 g/dL, PLT 530*103/L, LYMPH% 57 %, MXD& 11%, NEUT% 32%, Lymph 7.4*103/L, MXD 1.4*103/L, Neut 4.1*103/L. PDW 10 fl, MPV 9 fL, P-LCR17.7 %, sedimentacija (1h) 38 (<15mm/h), CRP 3.2 (<5mg/L), ASLO(s) 0 (<200kU/L). Doktor joj tada prekida terapiju. Ona nije imala temperaturu 7 dana i opet 38 (02.04.2010.), koja se nastavlja 37-37.5., žali se na bolove u grlu. Doktor uključuje Ospen sirup. Urin je ok, nema proliv, ne povraća.
Ja polako počinjem da se zabrinjavam zbog te temperature i počinjem da stičem dojam da ti antibiotici nemaju svrhe. Molim vas za tumačenje nalaza, da li bi to po vašem mišljenju bila možda viroza ili bakterijska upala, i šta dalje. Raditi dodatne analize ili mjenjati pedijatra. Izvinjavam se zbog duljine pisma i unaprijed zahvaljujem!

Darko Richter, dr. med.

Dijete je normalnog zdravstvenog stanja za svoju dob, ali definitivno nije normalno ići doktoru čim temperature "skoči" na 37,4°C.
Iz takvih abnormalnosti derivira se spirala gluposti koje se redaju jedna za drugom, a na kraju i vaše pitanje.
Zato vam nemam ništa pametnije reći, no na to vas upozoriti.
A zašto vam to ne kažu vaši doktori, ne bih znao, slično se događa i na mnogim drugim mjestima. Vjerojatno im je lakše ovako kako rade, nego da ulaze u nepotrebne sukobe s roditeljima.

mamadraja

Hvala na brzom i utješnom odgovoru, jer bolje da meni nešto fali nego djetetu. Kod nas je takva liječnička praksa da doktori zakazuju kontrolne preglede, kojima ja ne želim proturječiti, i kad pitaju kakvo je stanje ja objasnim a oni donose dijagnozu. Hvala još jednom na savjetu

Darko Richter, dr. med.

Ono što sada niste rekli, jest sljedeće: na tom kontrolnom pregledu padne pitanje a kako je djetetu sada. A vi, pretpostavljam, jer mi je takvo iskustvo, ne prestajete s navođenjem problema, kao da zadnji puta u životu vidite liječnika, i kao da treba odjendom riješiti sve od sada do vječnosti.
U tome je problem, 99%