Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Nalaz krvi

anari77

Poštovani doktore,
javljam se jer sam u ogromnom strahu u iščekivanju daljnjih nalaza i njihovih rezultata pa mi možda Vi malo pomognete.
Naime, dječak 10 godina, zdravog i urednog razvoja, 22.6. počeo je malo kašljati. Do večeri je skočila i temperatura 38.8. Kašalj se pojačao. Temperatura je bila stalno prisutna, išla je i do 39.3 (aksilarno) te sam mu snižavala antipireticima pod kojima se uredno spuštala, ali i ponovno dizala. Kašalj se pojačavao, više suhi. Kako je inače alergičar, imao je jače napade kašlja. Nakon 4 dana otišli smo obiteljskoj liječnici (zamjena) s obzirom da je temepratura još uvijek prisutna. Poslušala ga je i rekla da čuje piskanje u bronhima te propisala 10 dana rexocef + ventolin + flavamed. Nakon 3 dana atb-a, temp se skroz povlači te nas naš obiteljski liječnik šalje na vađenje krvi 10. dana atb-a. Inače, kašalj je tada još bio prisutan, uz minimalno iskašljavanje ili nikakvo. Kod toalete nosa, prisutan je uvijek proziran sekret.
Ono što me jako zabrinulo je krvni nalaz:
Eritrociti 4.73
Hemoglobin 133
Hematokrit 0.388
Prosječni vol.eritrocita 82.0
Prosj.kol.hemoglobina u eritrocitu 28.1
Prosj.kol.hemoglobina u erotrocitima 343
Raspodjela eritr. po volumenu 11.7
Trombociti 424 (H)
Prosj.vol.trombocita 9.4
Leukociti 7.3

DKS
Eozinofilni granulociti 4%
Neutrofilni granulociti 47%
Nesegmentirani neutrofilni granulociti 2%
Limfociti 34%
Monociti 10%
Metamijelociti 1%
Reaktivni limfociti 2%

Klinička biokemija
Ureja 4.3
Kreatinin enzimski 49
Crp 15.7

Ono što mene užasno brine je ovaj 1 metamijelocit.
Zbog toga sam u subotu odjurila dežurnoj liječnici da mi stručno objasni da se ne igram dr. Googlea.
Ona je preporučila kontrolno vađenje krvi za 10 dana (to bi bilo 15.7.) te ako i tada bude prisutan metamijelocit da bi onda trebalo hematologu. Mrvicu me primirila objasnivši da je moguće da se uslijed jakog infekta to dogodi. Također, zbog reakt. limfocita iskazala je sumnju na mononukleozu.

Do danas (10.7.) je kašalj gotovo potpuno nestao. Međutim, ujutro sam osjetila da govori “nazalno”. Pogledala grlo i puno je bijelih točkica. Nema temp, odlično se osjeća te se ne žali na grlobolju.
Otišli smo danas liječniku te nam je rekao da vjerojatno ima mononukleozu, ali nas je zbog ovog metamijelocita poslao i na pedijatrijsku hematologiju na što su se meni noge odsjekle i izvan “misaonog fokusa” sam u potpunosti.
Dao nam je uputnicu i za serološko testiranje na EBV, CMV, B. burgodrferi i toxoplasmu.

Molim Vas za mišljenje o svemu ovome.
Unaprijed zahvaljujem i oprostite na podužem postu, ali vjerujem da možete razumjeti majčinski strah.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Nalaz kojeg ste napisali očitava stroj, tako da je potrebno napraviti citološki pregled razmaza periferne krvi. Nadalje i ako jest metamijelocit to ne znači ništa nakon jačeg podražaja imunosnog sustava infektom. Ništa od stalih parametara u krvnoj slici ne ukazuje na zloćudni proces.Atipični limfociti obilježavaju virusnu infekciju. Obzirom da se sumnja na infekcioznu mononukleozu ne bi bilo loše napraviti jetrene enzime (GOT, GPT, LDH, GGT i bilirubin). Infekciozna mononukleoza nije karakteristično obilježena bronhitisom i padom temperature o uvođenju antibiotika. Najvjerojatnije je bio po srijedi neki treći virus (npr adeno ili sličan). Nemojte brinuti, ništa nema ružnog kod vas.

anari77

Drago doktore,
neizmjerno Vam hvala na odgovoru i umirujućim riječima. U međuvremenu, napravljena je još jedna KKS s jetrenim probama koja je izvrsna i serolosko testiranje koje je samo IgG pokazalo na CMV (13). Danas smo bili i na dogovorenom hematološkom te je i doktorica potvrdila da, prema svemu, nema ničeg lošeg. Napravili su mu ipak citološki razmaz te će nalazi biti za tjedan gotovi i nadam se dobrom nalazu.
Još jednom, puno Vam hvala. Divni ste!
Srdačan pozdrav

anari77

Poštovani doktore,
javljam se s nalazom razmaza periferne krvi. Vidim da nisu bas sve vrijednosti u referentnim pa me zanima ima li razloga za zabrinutost?

Nesegementirani 2%
Segmentirani 34%
Eozinofilni gr. 7%
Bazifilni gr. 1%
Limfociti 43%
Monociti 13%

Morfologija eritrocita: anizocitoza +
Leukociti u razmazu: neki granulociti grubih granula
Trombociti u razmazu: +

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Srdačan pozdrav

anari77

Još jedan mali update

Stigla je i KKS rađena kad i periferni razmaz pa prilazem rezultate:
AST 27; ALT 17; LD 230; Željezo 14; UIBC 34, TIBC 47 (L); Fe-saturacija 29%;
Feritin (i) 112,2 (H)
Eritr. 4,77
Hemoglobin 136
Hematokrit 0,400
MCV 83,9; MCH 28,5; MCHC 340; RDW 12,5
Leukociti 6,6
Neutr.granulociti 39,6%
Neutr.granul. 2,62
Limfociti 42,8%
Limfociti 2,83
Monociti 9,7%
Monociti 0,64
Eozinofil.granul. 7,4%
Eozinofil.granul. 0,49
Bazofilni granul. 0,5%
Bazofilni granul. 0,03
Trombociti 268
MPV 10,7 (H)
Retikulociti (/10^3Erc) 5,8
Retikulociti (x10^9/L) 27,7
Frakcija nezrelih retikulocita (IRF) 0,04 (L)

DKS - svj.mikroskopija
Segmentirani neutrof.granul. 39%
Limfociti 47%
Monociti 6%
Eozinofil.granulociti 5
Bazofilni granulociti 0
Nesegment.neutrofil.granul. 1%
Ostali oblici stanica - reakt.limf. 2%
Eritroblasti 0
Morfoloske osobitosti stanica /
Sedimentacija eritrocita 12

Preporuka našeg liječnika je za mjesec dana ponoviti krvnu sliku s naglaskom na dijelu vezanim za željezo (feritin i ostalo).

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru i mišljenju.

Srdačan pozdrav!

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Nista u nalazima ne ukazuje da postoji bolest, bez brige ste. LP