Pedijatrija


Da bi mogli slati poruke na forum trebate se prijaviti. Novi korisnici mogu se registrirati ovdje. Molimo vas da prije registracije pročitate Pravila za korištenje foruma.

Broj tema: 6667 | Broj poruka: 26508

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126


Ne pije!


Morate biti prijavljeni kako bi imali pristup forumu. Prijaviti se možete na sljedeći način: ovdje

Autor Poruka

pandolina

16.01.2008. 12:25

Riskirat cu da moje pitanje shvatite kao banalno i glupo, ali zelim znati imam li razloga za zabrinutost.
Imam savrsenog i zdravog (zanemarimo virozice) sina od 2 god i 3 mj. i znam da bi mi to trebao biti dovoljan pokazatelj da stvari funkcioniraju kako treba. Barem sada. Kazem 'sada' jer sam svjesna da nekih posljedica na zdravlje mozemo postati svjesni tek kad je prekasno.

Da ne duljim, moje pitanje glasi: moze li uzimanje premalo tekucine dugorocno imati kakve posljedice na djetetovo zdravlje?

Konkretno: jako, jako, jako malo pije!
Eto, prekjucer je od kada je ustao do vecernjeg spavanja popio svega 70ml soka! Nije jeo ni juhu, ni pio mlijeko - to je doslovna sva tekucina za taj dan (osim ako se 150ml vocnog jogurta ne racuna kao tekucina) Takvi dani nisu rijetkost i tada obicno tijekom dana ima jedva 1 malu nuzdu...
Jucer je bilo nesto bolje: 1dcl soka, 30ml mlijeka i porcija juhe za rucak. Mi to zovemo 'dobar dan'.

Danas jos nije popio ni kapi (ustao je u 7, a sad je podne)...

Trenutno mu to ne stvara zdravstvene probleme, ali me zanima moze li mu dugorocno 'nepijenje' nastetiti?

Nikada nije pio, ali je dojio 21mj., do ovoga ljeta, pa sam barem do tada bila mirna da dobiva dovoljno tekucine. Od ljetos pa evo do sad tekucina je ono s cim se svakodnevno borimo...

Isprobala sam vodu, cajeve, sve vrste sokova, mlijeka i sl., flasice, case, salice... - on jednostavno gucne jedan gutljaj i to je to!

Zahvaljujem na odgovoru

Darko Richter, dr. med.

16.01.2008. 15:35

Ne znam što je to uzimanje premalo tekućine. Zdravo dijete uzima koliko mu treba. Ako nije zdravo, i ne uzima, ili gubi tekućinu, može pasti u dehidraciju. Dugoročnih posljedica nema, ali kratkoročno je dehidracija jedan od glavnih uzroka smrti, osobito djece u trećem svijetu.

pandolina

16.01.2008. 17:30

Puno vam hvala na brzom odgovoru.

Pitanje o posljedicama uzimanja premalo tekućine svoje korijene vuče iz upozorenja 'iskusnijih' o, u tom 'slučaju', ometanju normalnoga rada bubrega.

Hvala još jednom!

od sada - dok je zdrav koliko popije, popije...

Darko Richter, dr. med.

16.01.2008. 22:00

Papa je isto jako iskusan čovjek, ali, recite mi, što bi vam on mogao reći o bubrezima? Pa nije iskustvo nešto što nekoga kvalficira za bilo što, već valjda određena specifična kvalifikacija. Ja u praksi, kao i na ovom forumu, zapravo stalno razgvaram s nekim iza scene, koji je "iskusan", "dobronamjeran", "dobar prijatelj", itd. Sve su to najgore moguće kvalifikacije za bavljenje tuđim zdravljem. O njemu se brine samo pacijent (roditelj) i liječnik, i nitko drugi. Kada ćemo to shvatiti? Vjerojatno kada se pregledi počnu nemilosredno naplaćivati, kao što se naplaćuju cipele ili kruh. Onda će i ovakva pitanja početi koštati, i, gle čuda, najednom će ih biti prilično malo. Trebamo li ići tako daleko?