Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

povišene jetrene probe

alessia

Dijete ima 2 godine.Prije tjedan dana primjetili smo povecane limfne žlijezde isod uha.nije imao temperature ni bilo kakve druge tegobe.Normalno se ponaša,spava,igra.Jedino ima slabiji apetit.Krvna slika je ispala ovakva:leukociti 15,6, limfociti 66, , hemoglobin 101, ast 81, alt 234, CRP 4,6mg/l , ostalo u granicama normale. u razmazu nađene atipične mononuklearne stanice. na mononukleozu negativan.

zbog čega dijete može imati tako povišene jetrene probe?koje nam pretrage preporučate i gdje?
napominjem da ne pije nikakve lijekove.prije 2 mjeseca je imao anginu i dobio penicilin inekciju i popio silapen 1000.

molim za savjet

hvala

Darko Richter, dr. med.

Ima nekakvu leziju jetre, najvjerojatnije infekcioznu mononukleozu.
Odakle nalaz da je na mononukleozu negativan? Za to treba barem 3 nalaza.

alessia

Dobili smo uputnicu za mikrobiologiju ovdje u varaždinskoj bolnici.sad e znam točno kakav tip testiranja,da bi saznala moram čekati do ponedjeljka kad idemo k pedijatru da nam to pojasni.znam da postoji EBV virus i CMV.na koji su njega testirali ne znam u ovom trenutku.što mene najviše zabrinjava je ta visoka vrijednost jetrenih proba.dal je moguće da to bude tako visoko kod mononukleoze kod tako malog djeteta?kao i svaki roditelj jako sam zabrinuta i bojim se za svoje dijete i puno vam zahvaljujem na tako brzom odgovoru.
srdačan pozdrav

Darko Richter, dr. med.

Sigurno ima neku leziju jetre. ALT dolazi iz jetrenih stanica. Inače, uopće nije tako visok, niti je dijete tako malo. To nema veze, jer su u pitanju koncentracije, tj. neke jedinice po jedinicivolumena seruma. A toaj način izražavanja dokida ovisnost o veličini tijela.

alessia

Naravno da se ja kao laik ne kužim u te jedinice i nalaze pa se čovjek svega preplaši,naročito kad je dijete u pitanju.dakle piše ovako:AST 81 U / l referentni intervali m 11-38, ž 8-30, ALT 234 U / l ,referentni intervali m12-48, ž 10-34 .dijete je muškog spola.
a mikrobiolgija je bio slijedeći test: latex aglutinacija na infektivnu mononukleozu- negativna.to još zovu polmonel ili sl. koliko sam uspjela zapamtiti.
mene zanima što to znači i koje posljedice može imati ta lezija., te koja testiranja bi nam još preporučili?dal da posjetimo specijalistu za jetru?koja prehrana?dijete se inače dobro osjeća,sve normalno do sada.sve to traje tjedan dana.
hvala puno na odgovorima.

alessia

na mikrobiologiji smo bili na latex aglutinaciji na infektivnu mononukleozu koja je negativna(to još zovu polmonel test).koja bi još trebali testiranja obaviti da se dokaže eventualna mononukleoza?ne znam zašto mi post nije prošao pa ponovo pišem.oprostite ako se ponavljam .vrijednosti jetrenih proba su izražene u U / l a referentne vrijednosti ast 11-38 ,a nama je 81, Alt 12-48 , nama je 234 U/ l.
što znači lezija i koliko je to opasno?kakve nam pretrage preporučate?dal da odemo kod specijaliste za jetru?ispričavam se,no samo smo laici i bojimo se za dijete.

Darko Richter, dr. med.

Onaj test aglutinacije je Paul-Bunnel, i nije jako pouzdan. Treba napraviti VCA IgM i VCA IgG na Epstein-Barrov virus, te IgM i IgG na citomegalovirus. Ta dva virusa najčešći su uzročnici infekcijske mononukleoze. Lezija jetra je oštećenje jetre. To je konstatacija patološkog nalaza ALT, ništa više, ništa manje. Lezije jetre su raznolike, i to treba riješiti, i ponoviti ALT nalaz za par dana, da se vidi raste li, ili pada. Često takve lezije prođu a da se ne dozna zbog čega su bile.
Što znači specijalista za jetru? Kod koga ste sada?

alessia

Zasad smo bili kod pedijatra koji nas je poslao prvo na vađenje krvi i odma sumamed (koji smo onda prekinuli drugi dan-kad smo vidjeli nalaz- jer je bio nepotreban ),nakon što je vidio nalaz šalje nas na to testiranje na mononukleozu.u petak smo dobili taj rezultat koji je negativan i sutra idemo s tim pedijatru.nismo zasad bili kod heptaloga ni gastroenterologa jer naš pedijatar to zasad nije ni predložio.zato sam vas pitala dali bi po vama trebali to tražiti.Jučer smo samoincijativno napravili uz abdomena koji je pokazao da je jetra 8.8 cm,homogene ehostrukture parenhima,bez žarišnih promjena.slezena mjeri 9.7,veća za dob,homogene ehostrukture parenhima.
Sutra ću tražiti testiranja na mononukleozu koja ste gore naveli.razmišljam i pitam također vas, dali bi bilo pametno napraviti i test na hepatitis a i b te bilirubin,kad već ponovo vadimo krv iz vene?a to vađenje iz vene je stresno,malac se bori rukama i nogama protiv toga.jednom su odustali jer mu nisu uspjeli izvaditi nakon 2 pikanja,pa smo morali doći ponovo za dva dana.mislim da to moramo u zg jer su mi na mikrobiologiji rekli da rade samo to testiranje na mononukleozu koje smo mi dobili.gdje se to radi u ZG?hvala.puno nam znači vaše mišljenje i savjet.

Darko Richter, dr. med.

"Zasad smo bili kod pedijatra koji nas je poslao prvo na vađenje krvi i .. "
U Velikoj Britaniji ili Nizozemskoj čekali biste 6 mj. do godinu dana da se čujete sa sekretaricom od dečjeg gastroenterologa.
ne znam kamo jurite.
Odnesite svoje nalaze pedijatru u ponedjeljak, ponovite jetrene probe, u kompletu, s bilirubinom, i onda će on dalje odlučiti. Svakako, slezena koj aje veća od jetre, je patološka slezena, i ona može biti u vezi s bolestijetre. Ako je sve istina.
Svi razni nalazi rade su u bilo kojoj bolničkoj pedijatriji u Zagrebu, i isto tako u svim županijama u kojima se održavaju demokratski izbori.

alessia

"Zasad smo bili kod pedijatra koji nas je poslao prvo na vađenje krvi i .. "
- Nisam ni u kojem slučaju to napisala s mišlju da bi morali biti već negdje drugdje već zato što ste me pitali ,"a kod koga ste sad?"

"U Velikoj Britaniji ili Nizozemskoj čekali biste 6 mj. do godinu dana da se čujete sa sekretaricom od dečjeg gastroenterologa."
-Ne znam za te zemlje, no znam da u Švicarskoj sigurno nebi čekala ni približno toliko, tamo sam naime odrasla i živjela donedavno.Još se očito ne snalazim dobro ovdje u ovome sistemu.I ne znam ni koliko se čeka u Hrvatskoj na takve preglede.Znam da je moja poznanica na neki pregled-mislim štitnjača-čekala 5 mjeseci.No to je druga tema, a ja sam sad u HR a ne u CH,vjerujem da bi mi tako odgovorili na moj gore navedeni komentar.I složila bi se s tim.

"Ako je sve istina."
Ova rečenica me je iznenadila, pa čak i malo zabolila.Kako to mislite, ako je sve to istina?Zar mislite da bi vas tražila za savjet i oduzimala vam vaše vrijeme za neke izmišljene simptome?Poštovani doktore radi se o mojem djetetu koje mi je najvažnije,na prvom mjestu na listi prioriteta u svakodnevnom životu i obvezama.Nebi vam se obraćala da nisam zabrinuta za dijete.Ako imate tu sreću da ste roditelj onda znate što to znači.

Zahvaljujem vam najljepše na dobivenim informacijama, pomogle su mi da znam što još tražiti da se napravi ( ako nam to ne predloži sam pedijatar) i dale mi neke smjernice.Kad je nešto nepoznato i ne znaš što bi moglo biti pokušavaš se informirati, pitati, doznati.Upravo to sam ja radila ovdje na ovom forumu.I ugodno sam iznenadjena kako brzo odgovarate, što znači da vam je stalo da na neki način pomognete nama roditeljima laicima (neznalicama) u medicini.

Sutra idemo kod pedijatra s nalazima te ponavljati pretrage koje su potrebne.
Inače dijete se dobro osjeća i ne primjećujem da ima bilo kakve tegobe.

Srdačan pozdrav od zabrinute mame dvogodišnjeg dječaka

Klementina75

Gđo Alesia,
ako se smijem na ubaciti htjela bih vam pomoći glede vađenja krvi. Imam jako dobra iskustva s kremom koja se namaže na kožu prije vađenja krvi iz vene da dijete ne osjeti ubod. Zove se EMLA 5% ( 1g contains: Lidocaine 25 mg, prilocaine 25mg carbomer, polyxyethylene hydrated castor oil, sodium hydroxide,water) sadrži anestetik, a time utječe na odsustvo boli. Konzultirala sam se s pedijatrom u bolnici, u Osijeku koji nije imao iskustva s istom, ali nije imao niti što protiv da ju koristimo kod vađenja krvi i primanja infuzije. Pitala sam i dječjeg dermatologa(kod kojeg inače idemo jer mi djeca imaju neurodermitis) rekao je da ju i on koristi kod manjih zahvata i da je jako zadovoljan. Moja mlađa kćerka ima 22.mj i bez problema izvadimo krv iz vene jer je uz ovu kremu bezbolno, a starija je devet godina i panično se boji igle, ali sad i ona bez opiranja izvadi krv. Baš smo vadili prije tjedan dana zbog alergije i kaže da nije ništa osjetila. Možete ju naručiti u boljim ljekarnama i košta oko 180kn (5 tuba po 5gr dovoljno za 10 vađenja krvi). Imate na internetu uputstva za uporabu.

alessia

Zahvaljujem na savjetu Klementina75 happy

"Svi razni nalazi rade su u bilo kojoj bolničkoj pedijatriji u Zagrebu, i isto tako u svim županijama u kojima se održavaju demokratski izbori. "
Poštovani doktore,
da je bar to tako, u našoj županijskoj bolnici ne rade sve nalaze,usprkos demokraciji.Ove koje ste vi predložili ne rade pa moramo potegnuti do Zagreba.Šalju nas na Fran Mihaljević.Ali tek nakon toga što smo to tražili,jer naš pedijatar nije smatrao to potrebnim,pošto je onaj jedan nalaz bio negativan,pa možemo samo nagađati da li je mononukleoza ili nije.Nas to ne zadovoljava i inzistirala sam da napravimo sve nalaze.

Darko Richter, dr. med.

Ja mislim da je jako loše da roditelji inzistiraju na nečemu o čemu namju pojma.
Ja sam vam rekao da nalaze jetrenih proba treba ponoviti. Čemu idete preko ruda?

alessia

Nalaze budemo ponovili, no bez obzira na to želim znati da li je dijete zaraženo nekim od tih virusa.Pa i sami se rekli da je test koji je učinjem prilično nepouzdan i po vašoj preporuci sam tražila ova druga dva koja ne rade u našoj bolnici (što mi zvuči nevjerovatno) nego u Zagrebu.Imam još jedno starije dijete,tinejđera pa ako se pojave isti simptomi znat ćemo što je u pitanju.A lako moguće jer ima običaj poljubiti malog brata u usta .Mislim da ne trčim pred rudo i da je normalno da se napravi sve ako se na to sumnja.

Darko Richter, dr. med.

I što onda, ako ima infekcijsku mononukleozu? Ima li lijeka, ima li potrebe za liječenjem? EBVima svaki odrasli čovjek, znao ili ne da je bio zaražen.
Nije pitanje da li ima baš to, nego, ima li nešto od onog svega drugoga.

sanika0402

Draga Alessia,

sad cu se i ja ubaciti mada znam da ce me kao laika dr. Richter drvljem i kamenjem..neka blunk

Dakle postoji tzv. Peta bolest ili Parvo B 19, viroza koja se ocituje bas na taj nacin, slican mononukleozi, HGB nizak, straznje zljezde oteknute, a jetreni pokazatelji poviseni. Uz to dijete bude crvenkasto u obrazima ko da ga je sunce opeklo, i pojavi se osip. No ne pojave se kod svih, svi simptomi.
Kod odraslih bolest se uz navedene simptome manifestira bolom u kostima, kao kod gripe, ali bez temperature.

Mozda je to? I to se ispituje TORCH testom na kojem ste bili za CMV i EBV.

Ne kažem da je, ali kod prijateljice su isto sumnjali na mononukleozu a TORCH test je pokazao da se radi o Parvu B19.

To je inace prilicno bezazlena viroza osobito kod djece, opasna je za trudnice. Znam podosta o tom jer sam je preboljela neposredno prije trudnoce (tjedan dana prije zaceca), a doktorica je nije prepoznala, tako da samo pukom srecom sve s bebom zavrsilo ok.

Lijepi pozdrav
Sanika

Darko Richter, dr. med.

Sanika - bunika.

alessia

Što onda?Ništa,bar budemo znali da je to to i da ne moramo na ništa drugo sumnjati.Bit ću mirnija.Ima mononukleozu,preboljet će i gotovo.Neće još mjesec dana u vrtić,ponovit ćemo jetrene probe nakon nekog vremena i kraj priče.Tome se nadam.

Darko Richter, dr. med.

Evo do kamo dovodi vječita besplatnost. Da morate platiti i 5 kuna, razmislili biste je li to izbadanje, samo radi vaše radoznalosti, baš tako treba vašem djetetu. U pitanju je obično zadovoljavanje vaše znatiželje, jer je besplatno.

alessia

Danas smo odnijeli krv na Fran Mihaljević i ponovili jetrene koje su padajućem nizu.

Besplatnost?Ne kužim vas više o čemu pričate!Kakve to veze ima s bilo čim u ovim postovima?Dakle vi mislite da je sve to nepotrebno i suvišno, da smo bez razloga zabrinuti za svoje dijete.Svako ima pravo na svoje mišljenje u demokraciji blunk Apropo plaćanja, svi rade za novac, a ne iz hobija.To je nužno zlo bez kojega nažalost ne možemo.Samo što ovaj vid socijalne države kod nas ne funkcionira kako bi trebalo.Događaju se razna nebuloze.Npr.moja mama s karcinomom treba čekati na MR 7 mjeseci.Onda lijepo uzmeš novac(ako ga imaš,ako ne posudiš) i napraviš MR za tjedan dana privatno.I ko mi onda kaže da je besplatno.Ma ja sam za to da se plati i da dobijem efikasnu i brzu uslugu.Ali nažalost ne mogu si svi to priuštiti.No to je opet neka deseta tema.
lijep pozdrav