Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

povišene jetrene probe

Darko Richter, dr. med.

"Besplatnost?Ne kužim vas više o čemu pričate! Kakve to veze ima s bilo čim u ovim postovima? Dakle vi mislite da je sve to nepotrebno i suvišno, da smo bez razloga zabrinuti za svoje dijete."
JA MISLIM DA JE BESPOTREBNO BRINUTI ZA SVOJE DIJETE AKO VAM JE DR. REKAO DA NALAZE TREBA PONOVITI TADA I TADA, A VI HOĆETE ODMAH. TO JE NEPOTREBNO, I PONAVLJAM VAM: DA SAMO MALO TREBA TO DOPLATITI, DOBRO BISTE RAZMISLILI, JER, NIJE SAMO STVAR U TROŠKU, VEĆ I U TRAUMATIZIRANJU DJETETA, SA JEDNOM JEDINOM SVRHOM: UTaŽITI ZNATIŽELJU RODITELJA. NIJE TO NIKAKVA BRIGA, A I DA JEST, KOJA KORIST OD BRIGANJA? JE LI SE OD NEČIJE ZABRINUTOSTI POMAKLA JETRANA PROBA NA VIŠE ILI NIŽE?

"Svako ima pravo na svoje mišljenje u demokraciji Apropo plaćanja, svi rade za novac, a ne iz hobija.To je nužno zlo bez kojega nažalost ne možemo.Samo što ovaj vid socijalne države kod nas ne funkcionira kako bi trebalo.Događaju se razna nebuloze.Npr.moja mama s karcinomom treba čekati na MR 7 mjeseci."
SADA ĆU JA VAMA OBJASNITI JEDAN OD RAZLOGA ZA OVAKVA (NEDOPUSTIVA) ČEKANJA: ZATO ŠTO JE BESPLATNO ILI SKORO BESPLATNO, NA TIM LISTAMA ZA MR NALAZI SE ENORMAN BROJ LJUDI KOJI BI SAMO MALO DA VIDE ZAŠTO IH BOLJUCKA GLAVA, ILI ZAŠTO IM ZJENICE NE IZGLEDAJU POTPUNO ISTO SVAKI PUTA KADA SE POGLEDAJU U OGLEDALO, ILI ZAŠTO IH BOLE KRIŽA (PA DA NE KUPUJU NOVE MADRACE AKO NE TREBA), ITD., ITD. I ONI SVI DOĐU S ISTIM CRVENIM POŠTAMBILJANIM UPUTNICAMA SVOJIH DOKTORA - NJIH JEDNO 6000 U PRIMARNOJ ZAŠTITI. I ONAJ PRVI, ČIJEG PACIJENTA BOLJUCKA GLAVA, NE ZNA KAKVE SVE PACIJENT IMAJU ONIH PREOSTALI 5999. A ADMINISTRATIVNI RADNIK NA ŠALTERU, KAKO ĆE ON TO TRIJAŽIRATI. ILI, I DA POSTAVE AKADEMIKA, KOME BI ON REKAO, I NA TEMELJU ČEGA NA TOJ UPUTNICI, NA KOJOJ VIŠE NEMA NITI MATIČNOG BROJA, TI ČEKAJ, A TI NAPRIJED! A VI MISLITE DA SU JETRENE PROBE U VAŠEG DJETETA NEŠTO DRUGO?

"Ma ja sam za to da se plati i da dobijem efikasnu i brzu uslugu." TU SE 100% SLAŽEM S VAMA (NISAM PRIVATNIK).

"Ali nažalost ne mogu si svi to priuštiti." NE ZNAM KAKO HRVATI GODIŠNJE KUPE 80.000 AUTA, ILI 10.000 STANOVA, ILI SVAKI MJESEC UTROŠE OD 100-1000 KN NA MOBITELE. LJUDI BI TREBALI PRIMATI BRUTO PLAĆU, PA NEKA BRINU KAKO ĆE JE RASPOREDITI. ZA OVAKVO ZDRAVSTVO KAKVO IMAMO SADA, IMA UPRAVO ISTO TOLIKO NOVACA KOLIKO SE I SADA IZDVAJA. NE IZDVAJA SE IZ TEKSASA ZA HRVATSKO ZDRAVSTVO, NEGO IZ HRVATSKE, OD HRVATSKIH GRAĐANA. TAJ JE NOVAC TU, IZDVAJO SE, ILI NE IZDVAJAO. KOD LJUDI. JA SAM ZA TO DA LJUDI KONAČNO DOZRIJU I DA SVOJ NOVAC RASPOREĐUJU KAKO SAMI ŽELE, A NE DA ZA TO BRINE NEKA DRŽAVA. I AKO FULAJU,FULAJU, NITKO NIKOME NEĆE BITI ZA TO KRIV. PA ĆEMO ZA PAR GODINA IZUČITI ŠTO TO ZNAČI BRINUTI SE ZA SEBE. ZAŠTO DA ZDRAVSTVENI RADNICI INDIREKTNO SNOSE TROŠKOVE NEČIJEG TELEFONIRANJA ILI AUTO-LEASINGA?

alessia

Ok, shvaćam sve što ste napisali.Valjda smo onda mi takav narod da za svaku sitnicu trčimo liječnicima jer je "besplatno" ( a od plaće se izdvaja 15% za zdrastveno osiguranje).Neka normalna plaća u CH je 5000 sfr., od toga za osnovno zdrastveno osiguranje moraš izdvojiti oko 300 sfr.Imaš sve moguće usluge (u to ne ulaze zubi ni naočale) na vrijeme, efikasno i na jednom drugačijem nivou ljudskosti i ljubaznosti.Dakle 6% za privatno zdrastveno osiguranje (jer drugačija ne postoje, nema socijale), a kod nas 15 % i još te dobro našpotaju ako se nešto pobuniš ili tražiš nešto najnormalnije.Ma u čemu je problem?Ma da Švicarska je bogata zemlja,nije bilo rata, bla bla itd.Nije u tome stvar,nego je to stvar organizacije od samog vrha nadolje.Mi smo ipak još na Balkanu (koji ja neizmjerno volim jer su tu moji korijeni,da me nebi krivo shvatili) i trebat će još dosta vremena da se dovede reda u ovu mladu državu.
Skrenuh s teme, neću više obećajem.

Dakle citiram Vas:"Onaj test aglutinacije je Paul-Bunnel, i nije jako pouzdan. Treba napraviti VCA IgM i VCA IgG na Epstein-Barrov virus, te IgM i IgG na citomegalovirus. Ta dva virusa najčešći su uzročnici infekcijske mononukleoze." I upravo to sam i napravila jer ste me vi savjetovali na čemu Vam zahvaljujem još jedanputa.Srdačan pozdrav.

Darko Richter, dr. med.

Postavlja se šire pitanje, a to je, da li te testove, od Paul-Bunnela do VCA na EBV, tj. dijagnostiku infekcijske mnonukleoze, uopće treba ili ima smisla raditi. To je prvo pitanje. Ako da, onda je VCA 100 kopalja ispred Paul-Bunnela. No ja mislim da to ništa ne treba, jer, kao što rekoste, djetetu spontano padaju jetrene probe.
A sada malo matematika: 6% od 5000 CHF je 300 CHF je 1500 kn, a 15% od 5000 kn je 750 kn. A znate s koliko se još množi 300 CHF , odnosno 750 kn? S brojem zaposlenih, pa se onda dijeli s brojem onih koji imaju pravo na zdravstveno osiguranje. U Švicarskoj je to 1:1 (koji uplati ima osiguranje, koji ne uplati - nema), a u Hrvatskoj jedan uplaćuje, a još 4 ih ima "pravo". I jasno je da vaša mama ne stiže na MR onako kako bi to u Švicarskoj. To je računica, a vi i dalje ostanite zaljubljeni u Balkan, igrajte šah, i jedite ratluk, ali nemojte se petljati u medicinu, niti u zdravstveni management.

alessia

Totalno kriva računica jer netreba preračunavati sfr u kune već gledati postotke.Jer ako ja imam 5000 bilo čega bitno mi je koliko posto mi odlazi na nešto.Npr stanarine mi je 1500 za trosobni stan ,zdrastveno 300 itd.Isto tako kod nas stanarina npr.2000 zdrastveno 750 itd.Nije ispravno preračunavati u valutu jer to je onda nerealno.

NiN

Poštovana Alessia, naprotiv, jedino je računanje u čvrstim novčanim jedinicama realno. Procenti su ništa. Ekonomista.

Darko Richter, dr. med.

NiN, već sam se zabrinuo gdje ste, ali, eto vas u pravo vrijeme.

alessia

VCA IgM i VCA IgG je pozitivno.Sad znamo o čemu se radi.Eto to je kraj priče.Hvala na suradnji i savjetima.
Lijep pozdrav happy

Darko Richter, dr. med.

Sto to saznanje mijenja u zivotu vaseg djeteta? Najvaznije je da mu se normaliziraju jetrene probe. A jesu li?

alessia

S 234 su pale na 55.Za mjesec dana ponavljamo jetrene.Nisam ni mislila da će to saznanje nešto promijeniti u životu mog djeteta, samo sam htjela znati da li zaista ima mononukleozu ili se moram zabrinuti da je nešto drugo.

Darko Richter, dr. med.

Vi ćete uvijek tražiti nešto da o čemu biste se zabrinuli. Ali, zašto bi o tome morali brinuti drugi?

alessia

Koji drugi? Liječnici?Ako mislite na njih pa valjda su se za to i školovali da bi liječili i pomagali ljudima kad se radi o njihovom zdravlju.Fala bogu da sam bila bezrazložno zabrinuta.Vi ne bi bili za svoje dijete?A trebali biste, ne samo za svoje već za svako dijete jer ste pedijatar.Tu se sad moram opet zapitati da li ste roditelj?Ako jeste znate o čemu govorim!Mislim da ovo više nema smisla.Bezveze mi je voditi ovakve rasprave.Samo sam vas pitala za savjet koji sam i dobila i na tome vam zahvalila.Uz dužno poštovanje prema vašoj profesiji ovo više nema nikakve veze s osnovnom temom ovog foruma.
Volite polemike.Nismo svi medicinski obrazovani da bi u istima mogli ravnopravno sudjelovati, pa pišemo laički.A zbog toga nas nemojte tu praviti budalama.Mi koji smo se školovali za nešto drugo bi vas također mogli na našem području tako tretirati jer se vi ne bi snašli kao ni mi u medicini.Toliko.
Želim vam puno uspjeha u vašem daljnjem radu
Lijep pozdrav

Darko Richter, dr. med.

Ne samo da sam roditelj, već i trostruki.
Nikada nisam svoje dijete podvrgavao nepotrebnim pretragama, ili pretragama za koje je uvijek bilo vremena. A još manje da prije indiciranog roka učinim neke pretrage radi svoje radoznalosti. A upravo je to bio slučaj u vašem slučaju. Poznavajući dosta medicine, osobito pedijatrije, sigurno imam razloga i motiva za znatno širu i dublju radoznalost nego vi uopće možete pojmiti. Mi, koji se u nešto medicine razumijemo, vidimo vrlo jasno kako se diktatura medicinskog proletarijata primjenjuje na našoj struci, i na nama. Ili se stalno diktiraju neke pretrage bez ikakvog razloga ili razumijevanja pod izlikom "zabrinutosti", ili se mrmlja da doktori stalno odredjuju neke pretrage. Isto vrijedi i za, terapiju, npr. antibiotike. Što biste vi zapravo htjeli? Da vam kažem da ste u pravu, kada niste? Međutim, pedijatri i ostali liječnici nisu ovdje da zadovoljavaju znatiželju roditelja preko nekog problema njihove djece, a bez obzira koliko to košta (i stresa za dijete, ali i novaca).
Meni je jasno da ovakav pad medicine, u kojem pacijenti postaju glavni urednici i dramaturzi u medicini, proistječe iz demagogije sistema tzv. besplatnosti, u okviru kojeg se nude sveobuhvatna prava na zdravstvenu zaštitu. Pa su neki zamislili da je pravo i to da sami sebi ordiniraju pretrage, kada hoće i koje hoće, ili slično za antibiotike (kao najčešće primjere u pedijatriji). Da je to problem, jasno je svakome koji bilo što zna o elementarnoj kućnoj ekonomiji, i o tome smo već raspravljali, pa ne treba dalje.

nixa...

imam pitanje,molim vas pomoc,bebicaje stara 4 mj još nije cijepljena jer joj nalazi nikako nisu uredni,sad ima poviceni
s-ast 124
a-alt 91
a-ggt 47

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Riječ je o blago povišenim vrijednostima. Kako mi nije poznat uzrok niti što se događalo prethodno, ne mogu dati savjet o indiciranosti cijepljenja. I konačna odgovornost je na nadležnom pedijatru, stoga je njegova procjena najvažnija. Ako ste u dvojbi konzultirajte infektologa.