Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Prehladjena dojilja

Danijela

Postovani, dojim cetveromjesecnu djevojcicu a malo sam se prehladila...nemam temperaturu ali zanima me ako je, ne daj Boze, dobijem koji lijek smijem uzeti. Da li smijem preventivno uzeti Aspirin s vitaminom C? I da li smijem dojiti s temperaturom - koliko visoka smije biti temperatura?

Dr. Darko Richter

Aspirin smijete uzueti, a malo će ga dobiti i dojenče. Možda i ono dobije temperaturu, ne od dojenja, već od vašeg poljupca, samo ne znam da li to znači da treba prestati jesti. Čovječanstva ne bi bilo da su svi prestajali dojiti čim bi počeli kašljati, u zadnjih 1 milijun godina.

Danijela

ipak, kad smo bile jos u rodilistu u Petrovoj rekli su mi da nece dati dojence 24 sata ako mi je temperatura visa od 38. sto kazete na to?

Dr. Darko Richter

Rodilište i porod i prvih 7 dana po porodu su jedno, prvih 28 dana po porodu su drugo, a ovo o čemu pričate sasvim nešto treće. Vi bi da vam ispričam pola opstetricije i četvrtinu pedijatrije. Uvijek ponavljam: zato što imamo mozak, ne znači da si možemo dopustiti da ga koristimo za umovanja od kojih ne možemo imati koristi. Treba nešto znati, da bi se moglo umovati. Analogije su vam pogrešne, a ovdje nema mjesta da vam to posebno razlažem, osim da vam to priopćim.

Danijela

Sacuvaj Boze da moram slusati pola opstetricije i cetvrtinu pedijatrije...ovo mi je sasvim dovoljno, do sljedeceg pitanja zelim Vam ugodan dan!