Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

otkucaji srca

melita

Možda će vam ovo moje pitanje biti smiješno, ali ja jednostavno osjećam da ga moram postaviti.

Kad je moj troipolgodišnji sin došao noćas k nama u krevet, primjetila sam da mu srce strašno brzo kuca, ne normalno kao nama nego tako brzo da to ne mogu opisati. Probala sam izmjeriti sa satom (stavivši mu ruke na prsa) i ispalo mi je valjda 200 otkucaja u minuti.

Naravno, prvo sam mislila da se prepao, no i pred jutro, kad smo se probudili, bilo je isto tako.

Da li je to za djecu normalno, da im srce puno brže radi nego odraslima.

Inače sam to jako brzo lupanje srca par puta primjetila i prije, ali se nisam zabrinjavala, jer ga pedijatrica svaki put posluša kad je kod nje na pregledu, i valjda bi mi rekla da misli da to nije u redu. Pa se i nisam zabrinjavala.

No ipak bi voljela znati odgovor na ovo pitanje.

Hvala unaprijed

Dr. Darko Richter

Ništa iznad 180/min nije u toj dobi normalno, a i tih 180/min normalno je samo za npr. veliko uzbuđenje ili tjelesni napor. Treba poći kardiologu i dati učiniti pregled i EKG. U dječjoj dobi najčešća je aritmija supraventrikularna paroksizmalna tahikardija.