Pedijatrija


Da bi mogli slati poruke na forum trebate se prijaviti. Novi korisnici mogu se registrirati ovdje. Molimo vas da prije registracije pročitate Pravila za korištenje foruma.

Broj tema: 6667 | Broj poruka: 26508

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126


Prosirena vena kod djeteta


Morate biti prijavljeni kako bi imali pristup forumu. Prijaviti se možete na sljedeći način: ovdje

Autor Poruka

dgrubi21

26.09.2006. 23:15

Postovani,
mom sinu koji sada ima 15 godina sa godinu dana je dijagnosticirana magna safena varicosis sa dubokim hemangiomom na desnoj potkoljenici te je preporuceno periodicno kontroliranje obzirom na tadasnju dob dijeteta.Ulaskom u pubertet pojavile su se izbocene vene na stopalu,naglasen splet vena na bedru a sama izbocina je podosta narasla.Desna noga je nesto deblja od lijeve i losije drenirana prema nalazu od prije godinu dana kada je ucinjena pretraga MSCT te smo sada upuceni na DSA pretragu uz preporuku kirurskog odstranjivanja magne saphene.Da li je kod naseg dijeteta uopce rijec o hemangiomu ili varikoznoj veni ili prema vasem misljenju o necem trecem??
Takodjer voljeli bi obaviti jos jednu lijecnicku konzultaciju u Zagrebu prije konacne odluke,stoga vas molim za savjet kome i gdje se obratiti te da li smatrate da je kirurski zahvat tj odstranjenje vene jedino moguce rijesenje i koliko ucinkovito,buduci da smo culi kako se hemangiom zna vracati?Unaprijed hvala na odgovoru.

Darko Richter, dr. med.

27.09.2006. 10:00

Obavezno je učiniti venografiju (DSA-digitalna suptrakcijska angiografija), poslije toga se moža definitivno odlučiti, jer, iako je MSCT odlična morfološka pretraga, tijek krvi bolje vidi se na angiografiji, i to je odlučno za odabir mete kirurške terapije, ili uopće za odluku o kiruškoj terapiji (katakada nema prave mete, tj. možete odstraniti jednu venu ili varikozitete ili hemangiom, a da time niste riješili ništa, jer je, npr., sve u varikozitetima, a sve ne možete odstraniti). Sigurno se radi o krvožilnoj malformacijii, i to je jedino očito iz vašeg upita. Nalaze MSCT bist emi morali točnocitirati. Inače, ovakve, unilateralne promjene venskog sustava na donjim udovima, vide se u sklopu tzv. Klippel-Trenaunay-evog sindroma, pa svome odrinariusu, radiologu i kirurgu iznesite kao pitanje, s time da jasno kažete da ste se konzultirali s liječnikom koji nije vidio dijete, ali je "nabacio" tu mogućnost.

dgrubi21

17.11.2006. 22:24

Postovani doktore,
proteklih dana smo u Zagrebu,Sestara milosrdnica obavili fleboscintigrafiju sa obiljezenim eritrocitima gdje je utvrdjen potpuni nedostatak dubokog venskog sustava desne potkoljenice kod naseg 15godisnjeg sina,kao i dvije grozdaste nakupine u listu desne potkoljenice.Prema misljenju lijecnika parva i saphena magna su vec sada preopterecene i buduci da je rijec o iznimno rijetkoj anomaliji lijecnici ne znaju sto bi nam savjetovali buduci da im takav slucaj nije poznat.Buduci da ste Vi spomenuli KTS,a sudeci prema literaturi na koju smo naisli na internetu cini nam se da je slucaj naseg sina slican sa tim sindromom.Sto uciniti,kome se obratiti za daljnju pomoc u lijecenju ?Unaprijed hvala na odgovoru i pomoci.

Darko Richter, dr. med.

18.11.2006. 17:28

Od onih koji su radilo dosadašnje pretrage morate dobiit dijagnozu: Klippel-Trenaunay, da ili ne. Jednu svoju pacijenticu unazad 15-ak godina, uputio sam u Hopital Lariboisiere u Parizu, ali mislim da su samo savjetovali praćenje, sve dok je razlikau dužini jednogi drugog ekstremiteta do 1,5 cm. Ne sjećam se više detalja,jer je sada odrasla i vjerojatno ide nekome drugom doktoru. No, mislim da nikakva fleboscintigrafija ne moža zamijeniti klasičnu flebografiju u ocrtavanju točne malformacije krvnih žila. Preporučio bih vam da potražite dobrog angio-radiologa, a jedan od boljih je sigurno i prof. Andrija Hebrang u bolncii "Merkur" u Zagrebu, ukoliko nije sasvim okupiran politikom.

dgrubi21

19.11.2006. 16:39

Najljepsa hvala na brzom odgovoru,poslusati cemo vas savjet.Prof.dr.Sepic - Bolnica Liganj-Lovran je iskljucio KTS.

dgrubi21

27.04.2008. 00:25

Postovani doktore,
javljamo se nakon vise od godinu dana.u medjuvremenu mom sinu je dijagnosticirana angiodisplazija sa prisustvom kongenitalnog zaostatka u vidu laterarne marginalne vene koja je uspjesno odstranjena u vaskularnoj klinici G.Salvinni u Milanu, odjel za vaskularne malformacije kod prof. Matassija.U Hrvatskoj nema strucnjaka niti bolnice za takve,iznimno rijetke malformacije.
Nakon operacije doslo je do pojave tromba u listu,dubokoj veni operirane noge.Nakon heparinskog tretmana tromb je nestao ali se mom sinu nedavno pojavili problemi u vidu bola u listu,oteknuca noge (1-2 cm deblja u odnosu na zdravu nogu),grcenje,utrnutost....
Vrlo je vjerojatno da je u pitanju posttrombotski sindrom.Ponovno smo primorani traziti strucnjaka kojem bi se obratili ovaj puta zbog posttrombotskog sindroma,molili bi vas za savjet nekog strucnjaka u Zagrebu.
Takodjer naculi smo da postoji mogucnost ugradnje graftova,premosnica ,venskih ventila u ovakvim slucajevima.Zanima nas sto mislite koliko je to izgledno??

Darko Richter, dr. med.

27.04.2008. 20:25

"... angiodisplazija sa prisustvom kongenitalnog zaostatka u vidu laterarne marginalne vene koja je uspjesno odstranjena ... ".
Ja, kao ništa više od malo bolje informiranog laik za flebologiju, ne razumijem vašu dijagnozu. Angiodisplazija ne znači ništa, osim da su krvne žile displastične, tj, krivo narasle, srasle i sl. A lateralna marginalna vena je normalna anatomija, i ne bih znao protumačiti što bi to bio "zaostatak lateralne marginalne vene" koja je "uspješno odstranjena". Naime, ta je vena, koja teče postranično na površini stopala i zalazi iza postraničnog članka te se penje u list, važna jer u daljnjem tijeku, idući kroz list, prima tzv. perforantne vene koje joj dovode krv iz dubine potkoljenice. Dakle, odstraniti tu venu, a ne predvidjeti kuda će se zatim ulijevati perforantne vene za mene ne znači "uspješno odstranjenje lateralne marginalne vene". Da li je ovo sada posttrombotički sindrom, ili tzv. disciklija, tj. poremećaj venske cirkulacije kao posljedica da perforantne vene nemaju više kuda, ne mogu na daljinu reći.
U Zagrebu imate dobre vaskularne kirurge i radiologe-angiologe na Rebru, Merkuru, a svojedobno ih je bilo i u Klinici za tumore, no, općenito nisam po tom pitanju up-to-date. Preporučujem vam da se malo konzultirate i sa svojim obiteljskim liječnikom, koji sigurno ima dobar uvid u to tko je tko u hrvatskoj medicini.