Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

proširene vene

Mirjana

Moj se sin rodio s proširenim venama na stopalu desne noge. Sa 4 godine primjetila sam na unutrašnjoj strani potkoljenice te noge izbočinu (ne površinsku već potkožnu), na UVZ pregledu utvrđen je hemangiom. Tada je izvršena operacija hemangioma u Klaićevoj bolnici. No, nakon godinu dana ponovno je bila vidljiva izbočina i napravljen je UZV. Ponovno je pronađen hemangiom. Danas dijete ima 6 godina, zona proširenih vena je veća, čak ima izraženih kapilara (vjerojatno su popucale). Čitavu zimu stavljala sam mu kompresivni zavoj, no zona proširenih vena se povećala.
Pitanje: 1.) zašto se hemangiom ponovio? Znači li to da nije dobro odstranjen ili je normalno da se on ponovi? Ako je normalno, zašto je uopće izvedena operacija?
2.) kako liječiti vene i hemangiom (s obzirom da se u toj dobi vene ne smiju operirati)?
3.) da li bi bilo poželjno da noga uvijek bude na povišenom (npr. dok je dijete u školi da drži noge na nekom stolčiću ili sl.?)
4.) kakve opasnosti su moguće kod proširenih vena u toj dobi?
5.) kada se može izvršiti operacija vena i da li ih je uopće moguće operirati s obzirom da se nalaze na stopalu i s gornje strane stopala (od prstiju prema gležnju)?
Molim roditelje koji imaju slične probleme da se jave da bismo podijelili iskustva na korist djece.

Dr. Darko Richter

Ovaj mi je opis jako sumnjiv na Klippel-Tranaunay-ov sindrom, ili osteodistrofijsku angiodisplaziju. Ne znam kakva je konačna dijagnoza kod vašeg djeteta, ali ako netko ima kongenitalno proširene vene, i koje ne trzaju na operativne zahvate, onda bi to moglo biti to. Obično postoji razlika u debljini i dužini zahvaćenog i zdravog ekstremiteta. Nadalje, potrebno je učiniti angiografksu obradu, prvenstveno kontrastno snimanje vena donjeg ekstremiteta, ali i arteriografiju iste noge. Tko brine za dijete i pod kojom dijagnozom?