Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Pyelectasia

Leica1

Poštovani,

Pri kraju trudnoće, točnije u 38 tjednu, dijagnosticiran mi je oligohidramnion a kod bebe prošireni pijelokalikarni sustav oba bubrega.
Nakon poroda djetetu je učinjen UZV bubrega te je nalaz bio sljedeći:
Desni bubreg: 4,3x2,2 cm, PK u AP projekciji 2 mm
Lijevi bubreg: 3,7x2 cm, PK 4 mm

Učinili smo kontrolu za 3 tjedna po otpustu, nalazi sljedeći:
Desni 4,3x2,1 cm
Lijevi 4,3x2,1, pelvis u AP projekciji 3 mm

Zadnja kontrola je bila mjecec dana kasnije sa sljedećim nalazom:
Desni bubreg 4,5x2,1cm
Lijevi 4,3x2,1 cm, Pelvis u AP projekciji 3 mm.

Zanima me dal se ovaj zadnji nalaz može smatrati urednim nalazom?

Zahvaljujem!

Darko Richter, dr. med.

Ne bavim se ultrazvukom bubrega, i u principu ne držim pretjerano do te pretrage (iako ne isključujem korisnost u određenim stanjima).
No, to ste pitanje trebali postaviti onome tko je taj UZ uradio. UZ je vrlo subjektivna pretraga i ne može je interpretirati netko tko je nije sam napravio, osim u slučaju grubih promjena.