Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

slinjenje kod 2,5 godišnjeg djeteta

tina

Poštovani,

Mojem 2,5 godišnjem djetetu stalno obilno iz usta cure sline. Najprije sam mislila da je to od zubića, ali su već neko vrijeme svi zubići narasli a on i dalje intenzivno slini. Kada mu obučem novu majicu već za pola sata je cijela mokra.

Da li je to normalno za 2,5 godišnje dijete?

Uz to nema nikakvih problema, dobro jede, dobro napreduje, odlično govori.

Zahvaljujem na odgovoru

prof. dr. sc. Ana Votava Raić

Cijenjena gospođo, bilo bi dobro pregledati dijete i osobitu pažnju posvetiti žlijezdama slinovnicama; možda ih nešto iritira, tj. stimulira na pojačano lučenje sline. Niste naveli koliko dugo traje ovo (po Vašem mišljenju) pojačano slinjenje, da li se javlja po danu , po noći, podjednako, da li je manje izraženo kad se dijete igra i "zaboravi" na druga zbivanja ??? No, bez obzira, ovako je zaista teško reći da li se radi o poremećaju (i kojem), odnosno da li je slinjenje stvarno pojačano. Moj Vam je savjet - potražite liječnika (pedijatar, specijalist-ORL...). Srdačan pozdrav.