Pedijatrija


Da bi mogli slati poruke na forum trebate se prijaviti. Novi korisnici mogu se registrirati ovdje. Molimo vas da prije registracije pročitate Pravila za korištenje foruma.

Broj tema: 6661 | Broj poruka: 26489

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126


Veliki timus - za dr. Richtera


Morate biti prijavljeni kako bi imali pristup forumu. Prijaviti se možete na sljedeći način: ovdje

Autor Poruka

mama

27.02.2006. 12:05

Poštovani doktore,
ja bih Vas zamolila da mi malo pojasnite što je to veliki timus. Naime, mom četveromjesečnom sinu je zbog akutne dišne infekcije napravljen rtg pluća i srca uz slijedeći nalaz: u prednjem medijastinumu, više sa desne strane vidljiva je homogena solidna ekspanzivna tvorba dim. 7*4,5 cm, koja obzirom na lokalizaciju odgovara velikom timusu, no nije moguće isključiti ekspanzivni proces druge etiologije. Izljeva nema, sjena srca nije povećana, nema akutnih zastojnih promjena.
Rečeno mi je da je to timus i da trebamo doći na kontrolu za tri tjedna. Na kontroli mi kažu da to zaboravim i ne brinem i da ne trebaju nikakve dodatne pretrage i snimke jer rtg zračenjem se timus smanjuje.
Moram priznati da sam malo zbunjena, ovaj radiološki nalaz baš ne djeluje umirujuće.
Inače dijete je imalo dosta jaku infekciju i temperaturu te je dobivao cefuroksim i.v. tri dana i onda još tri dana sirup Amoxil. Kašljao je produktivno još tri tjedna nakon terapije. Sada je konačno zdrav.

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Dr. Darko Richter

27.02.2006. 13:29

Timus je u toj dobi i normalno - velik. Ako bi bio malen, nevidljiv, to bi bilo vrlo sumnjivo na teški oblik imunodeficijencije. No, nalaz je napisan tako da se radiolog ogradio od svega, a najviše se danas liječnici ograđuju od moguće greške. Napisao je da je moguća najgora dijagnoza (ekspanzivni proces = tumor), ali ne vidim pprijedlog. Timus je u toj dobi veći nego prije i kasnije, i, sad, ako to radiolog ne zna, ili ne zna ocijeniti, uvijek ćete imati ovakve nalaze s nekom vrstom ograđivanja.
Ja bih postupio prema naputku vašeg pedijatra. Timus ostaje velikim do otprilike 3.-5. godine života, kada su veliki i krajnici i treći krajnik i limfni čvorovi, a po tome se smanjuju i u odrasloj su dobi normalno maleni. Inače, i "ekspanzivni proces" se zračenjem smannjuje, pa ne znam što bi se ponovnom ekspozicijom zračenju moglo dodatno utvrditi. Sigurno je da zračenje nosi rizik karcinoma, pa se tako zna da u djetinjstvu svaka RTG pluća nosi oko 4 puta veći rizik karcinoma štitnjače u odrasloj dobi. A osim toga, namjernim zračenjem smanjivati timus, kada je on normalno velik, bilo bi isto, ili još gore, nego staviti nekome nogu u kalup, da ne naraste preko nekog broja.

mama

28.02.2006. 08:59

Hvala Vam na odgovoru. Smirili ste me. Samo bih htjela napomenuti da je ovo nalaz radiologa jedne zagrebačke eminentne pedijatrijske klinike.

Pozdrav.

Dr. Darko Richter

28.02.2006. 11:45

Hvala na feed-back-u. Neke stvari u medicini danas, kada je nužno isparcelirana na mnoge struke, koje su upućene jedna na drugu, ispadaju tako, da se svaki sudionik mora ograditi na ono što on vidi i čime se bavi. Danas nedostaje sveobuhvantih stručnjaka koji bi od mnogih osnovnih nalaza i pretraga, složili jednistvenu i klijentu razumljivu sliku. Puno je važnije imati doktorat, nego tu, neodređenu i nepriznatu sposobnost, a koja se, po bolonjskim kriterijima, jednostavno zove: relevantno znanje. Zato se i naša sveučilišta toliko muče oko tih bolonjskih kriterija: nisu u prvom redu u pitanju, što se iz rektorata često čuje, materijalni uvjeti, već upravo ovaj sukob "relevantnog dznanja" i "znanja doktorata". Mi smo formalističko društvo, tj. zbog papirne ili pravne formalne greške otpisat će se cijeli čovjek, skoro nikoga nije briga za bit. Mi smo društvo bez duše. Tako su nam i medicinski nalazi izgubili dušu, tj. smisao, i pacijenti stalno lutaju.