Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

za dr Votavu

Marijana

Poštovana gospođo,
recite mi molim Vas koje sve motoričke sposobnosti dijete treba svladati do šestog mjeseca života. Moje dijete sada ima 3,5 mjeseca i interesira me sto je do sada trebalo svladati i sto ga jos "ceka". Konkretno, na prsima lagano odize glavicu po par sekundi ali jos ju ne drzi nekoliko minuta, kako to cesto pise u raznim prirucnima? Zbunjuje mi i kada na raznim forumima pronadjem nesto tipa palcic u saci, glava pod 15 stupnjeva,... i onda se nadjem kako stojim nad djetetom i stalno trazim jel sve ok, a zapravo ne znam koje su kljucne stvari na koje treba obratiti pozornost po tome pitanju...
Puno hvala!

prof. dr. sc. Ana Votava Raić

Cijenjena gospođo, dojenče s navršenih 6 mjeseci, prema statističkom prosjeku (koji ne vrijedi u svakom individualnom slučaju) trebalo bi sjediti uz pridržavanje, primati aktivno pružene predmete i igrati se s njima, okretati se u ležećem položaju, smijati se i jasno pokazivati socijalni kontakt: okretati glavu prema Vama na Vaš poziv i glas, odgovarati smiješkom na Vaš smiješak, pokazivati interes za okolicu... Molim, imajte na umu da se u pravilu žensko dojenče razvija brže od muškoga, a da to ne znači patologiju u slučaju muškog djeteta. No, ako ste jako nemirni, odvedite dijete pedijatru koji će Vam reći na temelju uvida u dijete u pravo stanje razvoja, tako da ne gledate u knjige. Slikovito rečeno, mi volimo kazati da djeca ne čitaju knjige ! Iz čega slijedi da se često ne ponašaju u skladu s onim što tamo piše, iako su zdrava.
Nekako imam osjećaj da je Vaše dijete zdravo i da se nepotrebno brinete; uz tu poruku šaljem Vam srdačan pozdrav.

Marijana

Poštovana,
jako sam Vam zahvalna na umirujućem odgovoru! Ono špto kažete da treba raditi 6mj beba moj sin star 4mj gotovo već sve čini : okreće se na bok (ne na trbuh), prebacuje zvečku iz jedne ruke u drugu, jako komunicira s okolinom (smije se),... no mrzi položaj na trbuhu i rasplače se nakon nekog vremena, glavicu lagano odigne i okrene s lijeva na desno, ali se ne diže na ruke...Kada ga se iz ležećeg položaja povuće za rukuce, glavica je u razini trupa. Ped. je rekao da je ovo na prsima problematično, zvali smo fizioter. doma koja je rekla da je sve ok i da je dijete lijeno... Što mi reporučate činiti? Puno hvala unaprijed!

Marijana

Poštovana,
jako sam Vam zahvalna na umirujućem odgovoru! Ono špto kažete da treba raditi 6mj beba moj sin star 4mj gotovo već sve čini : okreće se na bok (ne na trbuh), prebacuje zvečku iz jedne ruke u drugu, jako komunicira s okolinom (smije se),... no mrzi položaj na trbuhu i rasplače se nakon nekog vremena, glavicu lagano odigne i okrene s lijeva na desno, ali se ne diže na ruke...Kada ga se iz ležećeg položaja povuće za rukuce, glavica je u razini trupa. Ped. je rekao da je ovo na prsima problematično, zvali smo fizioter. doma koja je rekla da je sve ok i da je dijete lijeno... Što mi reporučate činiti? Puno hvala unaprijed!