Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Zabacivanje glavice

Zabrinuta mama

Postovani!

Imam sina starog 5 tjedana.
Rodjen je u terminu dogovorenim carskim rezom zbog prijasnjih poroda koji su takodjer dovrseni operacijom.
Rodjen je sa 4420gr i 50cm,apgar 10/10 i razvija se dobro.
U mjesec dana dobio je 900gr i narasao 7cm.

Ono sto mene brine je sto stalno gleda prema gore.
Kada lezi na ledjima zabacuje glavicu i kao da pokusava gledati nesto iznad sebe.
kada ga drzim uspravno uporno gura glavicu prema natrag.
Jako cvrsto drzi glavicu i kada je gol na trbuhu drzi glavicu gore,ali ju toliko zabacuje da se na kraju okrene na ledja.

Kada se rodio imao je vec zalezanu glavicu malo (desna strana,iza uha),to su rekli da je od polozaja u maternici i nisu radili dodatne pretrage bez obzira sto sam ih trazila.
Neki dan sam na toj strani napipala kvrzicu iza uha koja je velicine graska i pomicna je,ne cini se da ga boli ali od rodjenja preferira drzanje glavice na toj strani (ne znam je li to povezano?) sto pokusavam ispraviti okretanjem na drugi bok dok spava i animacijom,to se vec polako ispravlja.

Najvise me muci to "zapikavanje" glavice unazad, sto bi nam preporucili od pretraga i gdje da se javimo.

Hvala unaprijed!

prof. dr. sc. Ana Votava Raić

Cijenjena gospođo, najbolje je prekinuti Vašu zabrinutost odlaskom kod pedijatrijskog neurologa koji će dijete pregledati i vjerojatno zatražiti ultrasonografsku pretragu mozga (UZ mozga) i prema potrebi ostalo. Što se tiče kvržice iza uha, upozorite neurologa i na tu promjenu (uostalom on je i pedijatar), te će on odlučiti da li se radi o nekom limfnom čvoru ili o promjeni koja zaslužuje pažnju ortopeda. Srdačan pozdrav uz želju da svoj problem riješite što prije.

Zabrinuta mama

Zahvaljujem Vam na brzom odgovoru i dobrim zeljama!