Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

zeleni sluzav proljev kod bebe

gordana013

imam jedno mjesečnu bebu, samo je na prsima, jede normalno i za mjesec dana je dobio 1100 grama, međutim zadnja 3 dana ima zeleni proljev pun sluzi.
dal se trebam zabrinuti ili ne. drugo dijete mi je, prvo je bilo na ad i nije ima nikad takve stolice, uvjek je bilo sve u redu

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Dokle god dijete dobro napreduje i čini se dobrog općeg stanja nma mjesta za zabrinutost.

tasha159

Nemojte se brinuti, moje dijete ima 5 mj i na prsima je, do drugog mjeseca života mu je stolica toliko varirala da sam htijela poluditi, ali je on uredno napredovao, mjesečno je dobivao preko kilogram. S vremenom je sve došlo u normalu!

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Eto, jesam ja rekao happy.

aknezevic

Imam bebu od 7 tjedana koja vec nekoliko tjedana ima problema s grcevima u stomaku. Iskljucivo ju dojim. Mislim da to nije ono sto nazivaju kolike vec da ima problema s probavom zbog nakupljenog zraka. Jer nakon stenjanja koje vecinom prelazi u plakanje, ona se ili pokaka (najcesce dosta eksplozivno) ili ispusti vjetrove i onda je sve dobro. Nekad to traje kratko medjutim u zadnje vrijeme traje i po sat vremena u kojem se ona grci i place. Stolica joj je normalne zute boje i ima ih nekoliko tijekom dana. Mislim da je problem i u tome sto nekada nakon hranjenja nece podrignuti koliko god ju drzali. A isprobali smo vec i sve poznate polozaje u kojima bi trebala izbaciti taj zrak ali nekad jednostavno nece. Imate li kakav savjet kako joj pomoci? Cula sam i za probioticke biogaia kapi pa me zanima bi li one pomogle u ovom slucaju?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Opisane pojave su tipične za dojenačke grčeve. Pokušajte postaviti dijete u kosi položaj (glaviva višlje od nogu), nastojte da prilikom dojenja isprazni dojku do kraja a tek potom, ako treba, ponuditi drugu dojku. Pokušati osigurati što manje podražaja iz okoliša (blagi pokreti kod njege i hranjenja, bez glasnog i ubrzanog govora, smanjiti svjetlost i buku u okolini, postavite dijete da spava na vašim prsima (prsnom košu) dok vi ležite u polusjedećem položaju. Bio Gaia ima nekih povoljnih učinaka na smanjenje intenziteta kolika i nedužne su.

aknezevic

Puno hvala. Sve sto ste napisali sam vec i dosad radila i mislim da se stanje polako popravlja. Vec nekoliko dana nije bilo duzih epizoda kada ju muci probava.