Dentalna patologija i endodoncija


Da bi mogli slati poruke na forum trebate se prijaviti. Novi korisnici mogu se registrirati ovdje. Molimo vas da prije registracije pročitate Pravila za korištenje foruma.

Broj tema: 906 | Broj poruka: 2668

Dean Cekić, dr. med. dent.

Stomatološka ordinacija Cekić
Zagreb, Republike Austrije 5


karijes


Morate biti prijavljeni kako bi imali pristup forumu. Prijaviti se možete na sljedeći način: ovdje

Autor Poruka

besi

24.11.2010. 00:10

Poštovani,
primjetili smo crnu rupicu na kutnjaku našeg dvogodišnjeg sina. Da li se popravlja zub u slučaju tako malog djeteta i na koji način spriječiti daljnje širenje karijesa. Što u slučaju da se pojavi bol.Peremo mu zubiće, međutim nisam sigurna koliko kvalitetno s obzirom da je dosta nemiran. Koja pasta za zube bi bila adekvatna i da li postoji na našem tržištu? Hvala.

Dean Cekić, dr. med. dent.

24.11.2010. 14:00

Poštovana,

Današnji standardi struke određuju, da se djeci počinju prati zubi 2 puta dnevno čim počinju nicati.
Prvo vrijeme se to radi sterilnom gazicom.
Kada dijete malo poraste koristi se najmanja diječja četkica bez paste, te se daje dijetetu da se igra s njom prije ili poslije nego što mu roditelji istom očiste zube.
Tek kad dijete počne biti potpuno svijesno i može adekvatno ispljunuti pastu i isprati usta, počinje se s korištenjem zubne paste (svaka diječja pasta je adekvatna, one se obično biraju po izgledu tube ili okusu, barem je to tako u mojoj obitelji).
Roditelji bi trebali prati zube dijeci do 5 godine života, od 5 do 9 godine trebali bi kontrolirati kako su zubi oprani, a tek nakon 9 godine se smatra da su dijeca sposobna samostalno oprati zube bez provjere roditelja.
Naravno da je uz adekvatnu oralnu higijenu bitno praziti i na kvalitetu prehrane.

Vrijeme za prvu posjetu stomatološkoj ordinaciji je oko navršene prve godine života, ritam daljnih posjeta bi trebao biti svakih 3 mj praktički do adolescentske dobi.
Cilj ovakvih posjeta je korištenje preventivnih stomatoloških metoda sa ciljem da dijete nikad nema ni jednu karijesnu leziju, ili ako ona nastane da se sanira kada je mala i ne radi ozbiljne probleme.

Dakle mliječni zubi se UVIJEK popravljaju bez obzira na dob.

Posjetite stomatologa, te ako možete birati izaberite onog koji se češće bavi s dijecom te je blag i prijateljski raspoložen prema njima.