Dentalna patologija i endodoncija


Da bi mogli slati poruke na forum trebate se prijaviti. Novi korisnici mogu se registrirati ovdje. Molimo vas da prije registracije pročitate Pravila za korištenje foruma.

Broj tema: 906 | Broj poruka: 2668

Dean Cekić, dr. med. dent.

Stomatološka ordinacija Cekić
Zagreb, Republike Austrije 5


neuspješno liječenje zuba - apikotomija?


Morate biti prijavljeni kako bi imali pristup forumu. Prijaviti se možete na sljedeći način: ovdje

Autor Poruka

vanabi

06.02.2012. 22:20

Poštovani,

Molila bi vas za savjet. Prije godinu dana gornja jedinica je počela gubiti boju tj. došlo je do povlačenja živca bez ikakvih bolova. Stomatolog mi je očistio i napunio kanal te je napravljeno endodontsko izbjeljivanje. Zub je nakon toga bio osjetljiv samo kad bi drugim zubom dirala vrh te jedinice. U međuvremenu sam promijenila stomatologa koji je radi toga napravio reviziju punjenja ali ta mala bol tj. osjetljivost nije prolazila. Liječenje je trajalo dugo u dužim razmacima te se tek pri kraju tog liječenja javila bol u rubu nosa, jača bol i lagani otok iznad zuba ali to je prošlo nakon još jednog čišćenja kanala. Na kraju bol se povukla i stomatolog je odlučio da zatvori kanal s zaključkom da ako se bol ponovo pojavi potrebno je napraviti apikotomiju. Nakon par dana mirovanja ponovno se javila bol u zubu, bol je tupa, katkad neodređenog izvora... Trenutačno boli samo ujutro kad se probudim, osjećam tupu bol, pogotovo na dodir i kao da mi je utrnjen taj dio vilice (širi se na 2 i 3). Napominjem da sam napravila 2 snimke zuba i niti jedna nije pokazala upalni proces na vrhu korijena te mi se čini da liječimo krivi uzrok. Da li mislite da se je apikotomija neophodna ili postoje neki drugi razlozi za opisanu bol? Također da li trebam žuriti sa apikotomijom ili da nastavim čistiti kanale?

Unaprijed zahvaljujem

Dean Cekić, dr. med. dent.

02.03.2012. 13:15

Poštovana,

Krenut ću od kraja, danas se po pravilima struke liječenje zuba obično dešava u jednoj posjeti, maksimalni broj posjeta za završetak endodontskog zahvata je tri.
Sve ostale opcije nude lošiju prognozu.
Dakle prošlo je vrijeme liječenja zuba koja su trajala tjednima ili mjesecima.
Ako imate simptome koji govore o patološkim promjenama koje se ne vide na rentgenskoj snimci, danas je moguće dijagnostiku dopuniti CBCT snimkom koja ponekad daje detaljniji uvid u situaciju.
Struka preferira konzervativno rješenje problema (liječenje zuba ili endodontski zahvat), a ako ono ne uspije, slijedi kirurško rješenje ili apikotomija.

vanabi

07.03.2012. 23:59

Hvala na odgovoru.
Na zadnjoj snimci stomatolog kaže da vidi sjenu i dogovorio je apikotomiju sa oralnim kirurgom.
Koliko su česte komplikacije kod apikotomije u smislu neuspješnog liječenja te da li je nakon toga obavezno vaditi zub?
Da li mislite da nakon toliko dugo liječenja bi trebala pokušati sa još jednom revizijom korjena ili to ne može imati pozitivan učinak u ovoj fazi? Da li mi možete preporučiti specijalistu endodoncije u Splitu? Te da li mislite da bi svakako trebala napraviti CBCT snimku ili je dovoljna obična snimka zuba?
Unaprijed zahvaljujem

vanabi

10.03.2012. 21:45

Poštovani,
Nadopunit ću pitanje pa Vas molim da mi odgovorite i na prethodni i ovaj upit. Zatražila sam drugo mišljenje te taj stomatolog smatra da su opisani problemi sa zubom (a i sa ostalim zubima) rezultat stiskanja/škripanja zubima u snu te da bi trebalo napraviti slijedeće:
-laićki rečeno brušenje zubi da ne bi stvarali otpor jedni drugima
-zatim napraviti udlagu

Budući da sam u strahu od komplikacija apikotomije (otekline ili čak gubitak zuba) više sam nego spremna probati sa ovim rješenjem. Iako sam prilično sigurna da imam problem sa škripanjem zubima u snu, nisam sigurna da li je to rješenje za moju problematičnu jedinicu pa vas molim za mišljenje.
I ono što me je dodatno zbunilo je informacija da nikakvo brušenje zubi nije potrebno prije udlage te velike razlike u cijeni udlage...

Hvala puno!

Dean Cekić, dr. med. dent.

14.03.2012. 09:40

Poštovana,

Mislim da bruksizam ili nočno škripanje zubima ne može urokovati upalne procese na vrhu korjena, osim u ekstremnim uvjetima.

Komplikacije nakon apikotomije, kod ne adekvatno izvršenih endodontskih zahvata su relativno česte, te se nakon njih obično provodi vađenje zuba.
Ne mogu Vam odgovoriti dali je bolje ići na još jednu reviziju punjenja, jer to ovisi od situacije do situacije.
Nažalost nemam preporuku za specijalista endodoncije u Splitu.
CBCT nije standardna pretraga u endodonciji, te u njenoj potrebnosti odlučuje doktor koji vodi terapiju.