Dentalna patologija i endodoncija


Da bi mogli slati poruke na forum trebate se prijaviti. Novi korisnici mogu se registrirati ovdje. Molimo vas da prije registracije pročitate Pravila za korištenje foruma.

Broj tema: 906 | Broj poruka: 2668

Dean Cekić, dr. med. dent.

Stomatološka ordinacija Cekić
Zagreb, Republike Austrije 5


STROJNA ILI RUČNA ENDODONCIJA ?


Morate biti prijavljeni kako bi imali pristup forumu. Prijaviti se možete na sljedeći način: ovdje

Autor Poruka

doll041

29.11.2011. 00:20

Nakon godinu i pol kako su amalgamske plombe zamjenjene bijelima iz estetskih razloga, počinju me boljeti gornja šestica, a zatim i petica.

Šestica je otvarana, čišćeni i šireni su kanali, a nakon toga i ispunjeni. Sve je trajalo dosta dugo, oko sedam posjeta i svaki puta su čisćeni kanali, a, gutaperka u jedan kanal nije išla, svijala se pa je stomatolog nakon par neuspješnih pokušaja stavio neku manju koja je bila pak preuska i nije hermetički ispunila kanal, ali ipak je ostavljeno tako i zatvoren zub..Ta ista šestica nakon svega ponekad boli na zagriz, a ono što me sada brine je i petica koja je počela boljeti , jaka pulsirajuća bol te bol na dodir jezikom, dakle također zub kojem je prije godinu i pol samo zamjenjena plomba.

Da li bi bilo pametnije da se odlučim na strojnu endodonciju i nove aparate koji precizno mjere dužinu kanala ili i to ima svojih nedostataka te u nekim slučajevima i nisu tako precizni pa je ručna endodoncija, naravno stručno izvedena, jednako dobra metoda? Da li je rvg snimanje uistinu manje zrači ?

Dean Cekić, dr. med. dent.

03.12.2011. 22:00

Poštovana

Pod pojmom strojne ili ručne endodoncije razlikuju se tehnike širenja korijenskih kanala.
Ono što Vas muči, je poštivanje standarda struke.

Adekvatni endodontski zahvat dana se provodi uz obaveznu uporabu koferdama(gumene plahtice za usta), endometra(aparat za mjerenje dužine korijenskih kanala), te rentgenske snimke prije i poslje punjenja zuba.
To je onaj segment struke koji pacijenti kao laici mogu prepoznati.

Dali se kanali proširuju ručno ili strojno, te dali se pune toplom ili hladnom kondenzacijom gutaperke za Vas kao pacijenta nije jako važno.
Jednim i drugim pristupom moguće je endodontski zahvat napraviti stručno i uspiješno.

RVG predstavlja pojam za korištenje digitalnog senzora za rentgensko zračenje umijesto filma. Kako je senzor do 10 puta osjetljiviji od filma, tako je i potrebno zračenje do 10 puta manje.


doll041

07.12.2011. 20:25

Hvala Vam na brzom odgovoru, sad sam riješila dvojbu, ali iz vlastitog iskustva znam da mi nitko nikad nije stavljao gumenu plahticu, niti koristio endometar, snimku su najčešće radili prije, ali ne i poslije zahvata. Zamoliti stomatologa da učini prema pravilima bi bilo neumjesno, vjerotatno bi se većina uvrijedila, tako da mi preostaje da sed prepustim i nadam da će sve proći dobro...