Dentalna patologija i endodoncija


Da bi mogli slati poruke na forum trebate se prijaviti. Novi korisnici mogu se registrirati ovdje. Molimo vas da prije registracije pročitate Pravila za korištenje foruma.

Broj tema: 906 | Broj poruka: 2668

Dean Cekić, dr. med. dent.

Stomatološka ordinacija Cekić
Zagreb, Republike Austrije 5


vađenje zuba i anestezija


Morate biti prijavljeni kako bi imali pristup forumu. Prijaviti se možete na sljedeći način: ovdje

Autor Poruka

Anči

12.03.2006. 23:42

Molim savjet i preporuku.

Imam nekoliko zuba koji su pukli, i iako mi ne zadaju probleme u vidu bolova, preporučeno mi je da ih izvadim.

Prije tri godine sam u Perkovčevoj vadila zub, bila sam u ranoj trudnoći i dobila sam lokalnu anesteziju, koja nije primila (da li je moguće zbog promjene u hormonima tijekom trudnoće?), ali je zubar svejedno izvadio zub. Ni on ni prisutna sestra nisu vjerovali da sve osjetim, uz razne neugodne opaske, koje su dovele do toga da imam paničan strah ponovnog odlaska zubaru.

Čula sam da se zube može vaditi i pod totalnom anestezijom, u bolnici, ali i da je to puno opasnije od bilo kojeg drugog zahvata pod općom anestezijom, veća stopa smrtnosti...

Koliko je u biti to opasno, koje bih pretrage morala obaviti prije zahvata osim RTG čeljusti, i da li se u jednom zahvatu mogu obaviti sva vađenja, ili svaki zub mora van posebno?

Unaprijed zahvaljujem.

dr.sc. Silvana Jukić

25.04.2006. 10:33

Problem uspješnog anesteziranja nije rijedak u stomatologiji, no gotovo uvijek je riješiv bez tako drastičnih zahvata kao što je opća anestezija, koju, koliko ja znam, nitko u Hrvatskoj ne izvodi na odraslim zdravim osobama (samo za djecu i teško retardine osobe).
Razlozi neuspijeha anestezije prilikom vađenja mogu razni: upaljeno područje pa je potrebna dodatna količina anestetika, deponiranje anestetika na mjestu koje udaljeno od živca kojeg treba anestezirati (često u donjoj čeljusti), poneke osobe slabije reagiraju na anestetik pa je potrebna nešto veća doza, strah može, također, utjecati na osjećaj boli ... Moguće je i da trudnoća mjenjanjem hormonalnog statusa, uz strah od zahvata, utječe na efikasnost anestezije.
No, pravilnim odabirom tehnike anestezije, nešto većom dozom anestetika, pripremom pacijenta u smislu opuštanja, povjerenja u stomatologa i ponekad sredstvima za sedaciju (apaurin) sat vremena prije zahvata može se gotovo uvijek postići optimalna anestezija.
Za vađenje, osim rtg, ukoliko ne bolujete od neke sistemske bolesti tipa poremećeja zgrušavanja krvi, kardiovaskularne bolesti i sl., nije potrebna nikakva druga pretraga. Vaditi jedan po jedan zub ili više njih od jednom ovisi o njihovom položaju, veličini i broju korijenova te opće-zdravstvenom i psihološkom stanju pacijenta što procijenjuje stomatolog koji vadi zub.