Fibrilacija atrija povećava rizik od rane demencije u mlađih odraslih osoba

Novo istraživanje pokazuje da prisutnost fibrilacije atrija povećava rizik od buduće demencije za 21% kod pacijenata s dijagnozom fibrilacije atrija mlađih od 70 godina i rizik od demencije s ranim početkom za 36%. Povezanost je bila jača kod mlađih odraslih osoba, a izgubljena je kod starijih osoba u dobi od 70 i više godina.
Fibrilacija atrija uzrokuje nepravilan rad srca i relativno je česta, pogađa 2-3% opće populacije, a prevalencija raste s dobi.
Demencija s ranim početkom definirana je kao dijagnoza demencije koja se postavlja prije 65. godine života.
Demencija je često multifaktorsko stanje s mješovitim neuropatološkim nalazima, a ne jednim patofiziološkim procesom. Ovo može objasniti zašto fibrulacija atrija ima veći utjecaj kod mlađih pacijenata, gdje bi mogla biti jedan od primarnih patogenih čimbenika. Nasuprot tome, kod starijih osoba, dodatni čimbenici koji doprinose kognitivnom padu - kao što je neurodegeneracija povezana sa starošću - mogu smanjiti relativni utjecaj fibrilacije atrija.
Fibrilacija atrija je čimbenik rizika za moždani udar i moždani udar je faktor rizika za demenciju. Međutim, zapažanje da povezanost između fibrilacije atrija i demencije ostaje nepromijenjena nakon isključivanja pacijenata s prethodnim moždanim udarom ukazuje na to da drugi mehanizmi moraju biti uključeni u povećani rizik od demencije među pacijentima s fibrilacijom atrija.
Hemodinamske promjene, koje uključuju promjene u protoku i tlaku krvi u tijelu uzrokovane fribrilacijom atrija, i autonomnu disregulaciju, koja se odnosi na neravnotežu u načinu na koji tijelo kontrolira automatske funkcije poput otkucaja srca, disanja ili krvnog tlaka, također mogu imati ulogu u bolesti malih krvnih žila u mozgu povezanoj s demencijom. Jednako tako, sustavna upala povezana s fibrilacija atrija može pojačati ove učinke, stvarajući sinergistički put koji dodatno povećava rizik od demencije.