Rizici prekida uzimanja antikoagulansa kod starijih pacijenata


Rizici prekida uzimanja antikoagulansa kod starijih pacijenata

Za pacijente s fibrilacijom atrija, rizik od moždanog udara ili srčanog udara (infarkta miokarda) zbog prestanka uzimanja antikoagulansa obično nadmašuje rizik od krvarenja, ukazuju rezultati nove studije.

Kliničari se često brinu o opasnostima propisivanja lijekova za razrjeđivanje krvi starijim pacijentima, zbog zabrinutosti oko padova i velikih krvarenja, međutim novo istraživanje sugerira da su za pacijente s uobičajenom srčanom bolešću fibrilacijom atrija, zdravstveni rizici neuzimanja ovih lijekova znatno veći od rizika od po život opasnog krvarenja.

Poremećaj srčanog ritma, fibrilacija atrija, povezana je s peterostrukim povećanjem rizika od moždanog udara. Jednako tako, ona povećava rizik od srčanog udara i smrti. Lijekovi za razrjeđivanje krvi – inače poznati kao antikoagulansi – vrlo su učinkoviti u liječenju fibrilacije atrija i sprječavanju moždanih udara i drugih komplikacija.

Stariji ljudi češće padaju, a padovi su vodeći uzrok ozljeda kod odraslih u dobi od 65 godina i starijih, što može dovesti do ozbiljnih ozljeda, poput prijeloma kuka i ozljeda glave.

Međutim, nova studija je pokazala da, suprotno uvriježenom medicinskom uvjerenju, prestanak uzimanja antikoagulansa kod pacijenata starijih od 75 godina ne mijenja rizik od velikih krvarenja. Prema autorima studije, ovi su rezultati važni za kliničare kako bi ih mogli uzeti u obzir pri propisivanju lijekova.

Utvrđeno je da su rizici od moždanog udara i smrti tri puta veći u razdobljima kada pacijenti nisu primali antikoagulantnu terapiju. Rizik od srčanog udara bio je gotovo dvostruko veći u usporedbi s razdobljima kada su pacijenti bili liječeni antikoagulansima.

Izvor:
Heart