Brzo hodanje povezano s manjim rizikom od poremećaja srčanog ritma


Brzo hodanje povezano s manjim rizikom od poremećaja srčanog ritma

Brz tempo hodanja i vrijeme provedeno pri toj brzini mogu smanjiti rizik od abnormalnosti srčanog ritma, kao što su fibrilacija atrija, tahikardija (ubrzani otkucaji srca) i bradikardija (vrlo spori otkucaji srca), otkriva novo istraživanje.

Rezultati su bili neovisni o poznatim kardiovaskularnim čimbenicima rizika, no najizraženiji su bili kod žena, mlađih od 60 godina, onih koje nisu bile pretile i onih s već postojećim dugotrajnim bolestima.

Abnormalnosti srčanog ritma (aritmije) česte su, pri čemu se samo prevalencija fibrilacije atrija udvostručila u posljednja 3 desetljeća da bi dosegla gotovo 60 milijuna slučajeva diljem svijeta u 2019. godini.

Budući da su ove abnormalnosti povezane s povećanim rizicima od kardiovaskularnih bolesti, iznenadne srčane smrti i invaliditeta, precizno određivanje promjenjivih čimbenika rizika ključno je za sprječavanje istih.

Dok je tempo hodanja povezan s nižim rizikom od kardiovaskularnih bolesti i smrti, malo je studija proučavalo njegov potencijalni utjecaj na abnormalnosti srčanog ritma.

Ova studija je pokazala da je prosječan ili brz tempo hodanja bio povezan sa značajno nižim (35% odnosno 43%) rizicima od svih abnormalnosti srčanog ritma u usporedbi sa sporim tempom hodanja.

I ove brzine hodanja bile su povezane s nižim rizikom od fibrilacije atrija (38% odnosno 46%); i drugih srčanih aritmija (21% odnosno 39%) u usporedbi s onima koji su izjavili da hodaju sporim tempom.

Vrijeme provedeno u hodanju sporim tempom nije povezano s rizikom od razvoja abnormalnosti srčanog ritma, više vremena provedenog u hodanju prosječnim ili brzim tempom povezano je s 27% manjim rizikom.

Ova je studija pruža dokaze da metabolički i upalni čimbenici mogu imati ulogu: brže hodanje smanjilo je rizik od pretilosti i upala, što je zauzvrat smanjilo rizik od aritmija.

Izvor:
Heart