Atopijski dermatitis

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

KB Dubrava
Zagreb,

Ne žele cijepiti dijete zbog AD

leoninamama

Poštovani,

Danasa sam ostala šokirana kada mi je djevojčica 12 godina, javila da ju dr. u školi nije htjela cijepiti (radi se o redovnom procjepljivanju protiv Hepatitisa B). I nakon što sam odmah regirala nazvavši dr. i rekla da nam je dr. dermatolog rekla da AD nije kontraindikacija, no ona traži nalaz i potvrdu dermatologa da se dijete smije cijepiti, i da time što joj na kožu mažem korikosteroidnim kremama smanjujem imunitet?!. . Razumijem da je mlada i možda oprezna, ali što može biti alternativa kortikosteroidima atopičnoj koži, naravno uz mazanje hidratantnim kremama, uljnim kupkama itd. Postoji li mogućnost zaliječenja Ad u pubertetu?
Hvala

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

To što Vaše dijete boluje od AD, ne bi trebao biti razlog da se dijete ne cijepi od hepatitisa B. Naravno, isto vrijedi i za terapiju kortikosteroidima u obliku kreme. AD ima tendenciju smirivanja u pubertetu.