Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Cjepivo protiv tetanusa

Andreag

Postovani,
Imam 31 godinu i porezala sam se na kuhinjski, netom oprani noz dok sam rezala kruh. Isprala sam vodom porezotinu i dobro pospricala Octeniseptom. Rana je plitka, i mozda nekih 5 mm duga. Nisam se sigurno cijepila zadnjih 10 godina. Koji je Vas savjet? Hvala!

Darko Richter, dr. med.

Niste valja gulili blatnjave krumpire? U tom slučaju bih se možda i cijepio. Ako je rana čista, ne treba.

U petom mjesecu sam primila prvu dozu cjepiva protiv tetanusa i kako sam se razboljela, nisam dalje išla idući mjesec na docjepljivanje. Inače sam cijepljena 2015-e isto prvom dozom.
Ugrizla me mačka i zanima me da li sam zaštićena ili se moram docijepiti?

Darko Richter, dr. med.

Pitanje jest koliko sste ukupno doza AnaTe primili u životu. Ako ste do sad primili ukupno 4 doze, i da je ta 4. doza bila u svibnju o.g., onda se ne morate cijepiti. Ako vam je ovo druga doza u životu, onda bi bilo dobro cijepit se odmah sada: danas, sutra, najkasnije prekostura.