Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Preskočeno cjepivo

VS260

Poštovani,

moje dijete za 2 tjedna puni 4 godine, cijepljeno redovno po programu u Hrvatskoj, do cjepiva s 18 mjeseci - 4. doza di-te-per koje sam preskočila i napravila problem. U nastavku pišem koja cjepiva i koliko puta je primila:
BCG 1
DTP-a-IPV-HepB-Hib 2
DTP-a-IPV-Hib 1
Mo-Pa-Ru 1
Pneumokok 3

Molim Vas odgovor kako nadoknaditi propušteno i s obzirom na dob, koja cjepiva može primiti?
Unaprijed hvala.

Darko Richter, dr. med.

U ovoj situaciji, preporučujem vam da primi:
1. Adacel ili Boostrix 1×
2. Imovax-Polio 1×
3. Engerix-P 1×
Sva tri cjepiva mogu se dati o istoj viziti, u različita mjesta, a može se postupiti i malo poštednije, tj. dati najprije 2 cjepiva, pa nakon 1 mj. ono treće, ili, svako cjepivo dati posebno u razmacima od 1 mj.
Time je dijete na visini programa za dob od 4 g.

VS260

Hvala Vam na odgovoru.
Primila je Boostrix-polio, slijedi još Engerix. Kako sada ide daljnje di-te-per cijepljenje? Cijepi li se s 5 godina opet Boostrixom ili ne? Doktorica mi je rekla da se ovo vodi kao R2 i da se s 5 godina više ne cijepi. Unaprijed zahvaljujem na vremenu i odgovoru.

Darko Richter, dr. med.

Jednostavno, nije istina. Ovo je R1 sa zakašnjenjem, i trebala bi dobiti Boostrix opet s 5 ili 6 g. (kao R2).

VS260

To je i meni jedino logično. Puno hvala!

Darko Richter, dr. med.

Amen.