Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

oštećen madež

jadranka

Frizerka mi je slučajno izvlačivši mi pramenove kose, oštetila madež koji imam u vlasištu. To sam primjetila tek na večer prilikom tuširanja. Oko madeža se stvorila krastica (jer je malo krvario). Molim Vas za odgovor imam li razloga za brigu?

dr. Suzana Ljubojević

U Vasem slucaju se najvjerovatnije radi o fibromatoznom ili sebacealnom madezu koji se cesto nalazi u vlasistu. Te vrste madeza nisu opasne, ali svaka ucestala trauma nije dobra. Kod Vas nema razloga za zabrinutost, no da budete sigurni javite se na dermatoveneroloski pregled u Ambulanti za pigmentne tvorbe Klinike za Kozne i spolne bolesti, Salata 4, Zagreb.

is_none20

Dobar dan! danas tokom brijanja sam porezao mladez na koži koji je skorz u ravnini kože porezao sam ga po prvi put, Da li da idem doktoru i da li da odmah idem dermatologu?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Ne morate ići liječniku, a još manje dermatologu. Rana će zarasti kao i svaka druga.

beznicka

pozdrav
imam mali madež koji je u ravnini kože na srednjem prstu lijeve ruke i danas prilikom nošenja težeg tereta kroz ulazna vrata sam malo jače razderao prst jako blizu madeža, u zglobu tog prsta, madež se može vidjeti pokraj rane, ali se nalazi na dijelu kože koja bi bojim se mogla otpast prilikom stvaranja i otpadanja kraste . Da li trebam ići na pregled ili je to bezopasno za madež, tj. da li će madež i dalje ostat vidljiv i poslije zarastanja te rane?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Ne morate ići na pregled. Rana će zarasti, a madež će se i dalje vidjeti.

beznicka

Hvala Vam na odgovoru u prilično kratkom roku.
Zanima me još što bi trebao učiniti u slučaju da jače ozlijedim kožu kao recimo današnji slučaj, a time i da raskrvarim sami madež sličnog izgleda (mali, u ravnini kože) pošto ih imam nekoliko na rukama, a ponekad zbog nekog posla, zna mi se dogoditi da ozlijedim ruke? kakav je postupak u tom slučaju? koliko su ti benigni madeži u tom slučaju opasni?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Sama ozljeda (inače normalnog) madeža ne predstavlja poseban postupak (kao i ineče kod manje ozljede). Ozljeda ne potiče malignu alteraciju madeža.

danijela89

postovani,
na licu imam mali smedi madez ispod kojeg se pojavio gnojni pristic koji sam danas istisnula te mi se ostetio madez. zanima me da li trebam otici kod dermatologa? ne izgleda strasno ali svejedno me strah. hvala!

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Ako je madež inače uredan, nema potrebe za odlasku dermatologu. Inače, takve stvari ("tiskanje"blunk nemojte više ponavljati.

massa

cao, imam mladez srednje velicine na ledjima i prilikom cesanja zakacio sam ga jako prstom preko majice, nije krvario iako sam osjetio da sam ga zakacio malo jace. imam li razloga za brigu.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Nemate razloga za brigu. Ne trebate ništa činiti.

massa

i malo me boli sa strane sa koje sam ga zakacio a kad pritisnem prstom na njega ne osjecam bol. pa ako mi mozete malo objasniti bio bih vam zahvalan.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Ništa ne dirajte i ne pritiskajte. Sve će proći za najviše desetak dana.

igor1979

Poštovanje, na vratu imam smeđi madež promjera 3mm i visene 2mm. Nalazu se točno na pregibu kože te mi se povremeno ošteti. Trenutno mi se stvorila mala krasta koja je otpala pa me madež svrbi i pecka. Molim vas mišljenje i savjet?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Şamo ozljeđivanje madeža ne zahtjeva intervenciju. Ipak, ako je madež na mjestu trajne iritacije, nože se kirurški odstraniti.

manuela1990

Poštovani,

danas mi je suprug bio na depilaciji leđa šećernom pastom i tijekom depilacije je kozmetičarka iščupala dlaku iz madeža te se na tom mjestu pojavila mala crvena točkica kao sukrvica koja je nestala nakon desetak minuta. Madež je inače svijetlosmeđe boje malo izbočen iz tijela, pravilnog okruglog oblika. Možete li mi reći treba li se javiti dermatologu ili to nije opasno?
Unaprijed hvala na odgovoru,

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Ne treba ići dermatologu, nikakv tretman nije potreban.

andreab993

Poštovani,

prije godinu dana sam ogrebala zdrav madež koji je imao neku smećkastu boju. Nakon te ozljede, madež je pocrnio i to "crnilo" se povuklo kroz desetak dana. Nakon toga, madež je izgubio pigmentaciju, ostao je mali smećkasti dio u sredini madeža, a ostatak je roskast. Madež je takav već godinu dana. Nije bio ni upaljen, niti je dolazio do ponovne ozljede jer zaista pazim na njega. Kako sam nedavno čula da je jedna djevojka dobila melanom, počela me hvatati panika pa vam se stoga i javljam. Dakle, madež je nepromijenjen godinu dana, malen je, ne veći od dva, tri mm i uzdignut oko 1 mm iznad kože. Postoji li neka šansa da opasnost "čuči" već godinu dana?

Veliko hvala. Lijep pozdrav.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Po onome što ste opisali, nema razloga za brigu.