Oftalmologija

Astigmatizam i kriva dioptrija

Kristina.disc

Pozdrav,
Nosila sam naocale dioptrije:
D -0.5 cyl -4.5 ax 5
L -0.25 cyl -4.5 ax 165

Da bi išla na pregled radi kontrole i novih naočala i dobila dioptriju:
D -0.75 cyl -4.5 ax 11
L +0.5 cyl -4.5 ax 165

Ja sam napravila naočale sa tom dioptrijom i kada sam ih dobila nisam dobro vidjela,u optici su mi rekli da je prilagodba na nove naočale, pogotovo na ovaj novi plus 0.5 do dva tjedna. Nakon šta je prošlo dva tjedna a meni nije bilo bolje, opet sam otišla na pregled i dobila dioptriju:
D -0.75 cyl -4.5 ax 5
L 0.00 cyl -4.5 ax 165
Znači jako slična dioptrija starim naočalama, odlučila sam opet napraviti nove naočale,jel sam već bila luda od lošeg vida(izrada je trajala tjedan dana,šta znači da sam ja tri tjedna nosila naočale sa tim plusom od +0.5)...e i nakon tih tri tjedna počela sam nositi nove naočale sa ovom zadnje napisanom dioptrijom ali sada mi niti to ne paše,nosim ih već tjedan dana i nikako da mi se oči naviknu, jako mi smeta svjetlosti, nikako da progledam kao da mi fali oštrine,kao da se ne mogu fokusirati, i kao da mi je poslijepodne vid lošiji nego ujutro,više niti ne vozim

Kristina.disc

Koji je vaš savjet doktore,što napraviti?

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Kao što vam je poznato kod visokog astigmatizma mozgu je potrebno vrijeme kako bi se priviknuo na novu dioptriju na naočalama. Kod kontaktnih leća ili metoda operativne korekcije dioptrije privikavanje nije potrebno jer se dioptrija korigira na površini ili unutar oka.
Međutim, kod ponovno napravljenih naočala razlika u dioptriji kod vas je premalena da bi i dalje uzrokovala smetnje i potrebu za dužim privikavanjem. Iako su naočalne leće najvjerojatnije dobro ugrađene, provjerite još jednom odgovara li dioptrija, kut astigmatizma i razmak zjenica propisanom. Ako je to uredno, postoji mogućnost da vam ne odgovara dizajn naočalnih leća za korekciju cilindra. Zbog toga je preporuka čuvati podatke o proizvođaču i dizajnu starih naočala. Razlika u dizajnu na sreću nije opasna za oko no može produžiti vrijeme privikavanja. Ako se ne priviknete ni nakon nekoliko tjedana, potražite novo rješenje.

Antukina1

Pozdrav,

Nalaz oftamologa za lijevo oko je
-4.25, -1.25 ax 15
BC: 860 - 870
Promjer: 14,0

1.Naručujem meke leće preko interneta. Prilikom upisivanja podataka za ax imam ponuđeno izabrati 10, 20, 30,... Dakle nema 15. Sto preporucujete da izaberem?

2. Sto znaci 860-870? Jel mogu izabrati jedan od ta dva broja, jer pri narudžbi vecinom je taj BC vec određen za neku vrstu leća.

3. Pri upisivanju podataka kod većine leća promjer je fiksni, tj 14.50, a meni na nalazu pise 14.0. Jel bitna ta razlika?

Unaprijed hvala na odgovorima.

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Navedene razlike u parametrima koje navodite relativno su malene. Međutim, kod toričnih kontaktnih leća nisu važni samo parametri nego i dizajn leće. Torične leće različitih dizajna i proizvođača različito će biti položene na očima što može bitno smanjiti oštrinu i kvalitetu vida. Zbog toga se u fitting-u ovih leća najčešće koriste probne leće. Preporuka je nositi leće propisanog dizajna i parametara te ih održavati otopinama koje su kompatibilne s materijalom od kojeg su napravljene. Ukratko, nemojte se igrati s vašim očima.