Oftalmologija

Staphylococcus aureus u oku

Vana1006

Poštovani,
Majka sam djevojčice koja je stara 2 godine i 9 mjeseci.
Ona već nekoliko tjedana "vuče" neku upalu oka koja se manifestira kao jako naotečeno oko (nekad i oba) i pojačani gusti, žuti sekret. U nekoliko navrata koristila sam tobrex kapi i mast. I nakon toga je bilo bolje, ali ne u potpunosti dobro.
Proi tjedan napravili smo mikrobiološki bris konjunktive i stigao je nalaz Staphylococus aureus.
Njezina pedijatrica je na godišnjem, a zamjena je dala samo kapi za oko Azyter, kroz 3 dana.
Njoj su trenutno simptomi upale oka minimalni, s tim da smo tobrex zadnje koristili prije 3 tjedna.
Mene sad brine je li dovoljno to liječiti samo lokalno (zato što već jesmo u nekoliko navrata tobrexom) ili je ipak potrebna i antibiotska terapija kroz sirup?

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Dobro je da ste napravili bris i izolirali uzročnika. Potrebno je samo pratiti kliničko stanje oka te reagirati promjenom antibiotika i/ili načina njegove primjene ukoliko bude potrebe.