Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

oziljak

laura_2

sin od 2,5 godine nema apsolutno nikakav trag na ruci od cjepljenja..nikad se nije ni gnojilo ni nista na tom mjestu
pedijatrica je sa godinu dana rekla da nema veze a citam da bi trebalo ponovno na cjepljenje ako nema oziljka..
I kaj sad? jel taj oziljak toliko bitan?

Darko Richter, dr. med.

Ožiljak je bitan.
Treba učiniti PPD (Mantoux) test, i, ako je negativan, cijepiti BCG.

Yvonne1012

Pozz..dobila sam informaciju da ako beba nema oziljak od cjepljenja da se treba ponoviti ali do 6 mj starosti..da li je to istina? Jer moj malac je prosao 5 mj i nema oziljak. Hvala vam

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Unatrag par godina se ne radi rutinski PPD proba, pa niti u djece kod koje se ne vidi ožiljak. Oko 10-20% djece nema vidljivu reakciju na cjepivo. Proba na TBC se radi početkom osnovne škole.

Evo slucajno sam citajuci na forumu saznala da je taj oziljak bitan.Moj sin ima 11 mj i nema oziljak.Sto da radim?Zbog cega je vazan taj oziljak?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Izostanak stvaranja upale i posljedičnog ožiljka može (no ne mora) ukazivati da cjepivo protiv tuberkuloze nije postiglo svoj cilj. Trenutno su preporuke da nije potrebno obavljati provjeru zaštićenosti pomoću tuberkulinske probe (PPD test) do prvog razreda osnovne škole.