Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Šarlah

IvanaCo

Pp
Postovani,
Mojoj kceri koja ima 3,5 god.u godinu dana treci puta je dijagnosticiran šarlah. Sto uciniti kog ucestalog sarlaha?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Za sada ništa ako krajnici izgledaju zdravi. Nakon 5-6 streptokoknih infekcija treba konzultirati specijalistu za uho, grlo i nos.

soncheko

Poštovani,sin od 3.5godine imao šarlah u 11mj 2018 i sada ga opet dobio. Lijecnik na dežurnoj dao cefaleksin zbog upale grla,nismo radili nikakve pretrage,popili 2doze antb i u nedjelju ujutro se pojavio osip. Pedijatrica preko slika dijagnosticirala šarlah i promijenila terapiju na Zinnat 7ml(mali ima 17kg). Znam da se šarlah može dobiti više puta ali me kao laika muče one komplikacije nakon šarlaha te vas molim da mi obasjanite,jer ne razumijem..ukoliko bi to sada bile komplilacije da li bi izgledale kao šarlah ili ne. Odnosno,da li je moguce dobiti šarlah nakon 2mj? Hvala

soncheko

Poštovani još jedno pitanje,dijete mi je u dobi od 2ipol godine cijepljeno prevenarom a vidim vi ovdje na forumu preporucujete pneumo 23. Da li bismo ga trebali cijepiti i sa pneumo 23? Sada ima 3 ipol godine. Hvala

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Osip se razvio kao posljedica streptokokne infekcije u grlu koja još nije bila sanirana uvođenjem antibiotika. Šarlah se može javljati više puta, kao popratna pojava streptokokne upale ždrijela. Na sreću, streptokok već više desetjeća ne uzrokuje teške komplikacije kao što je reumatska groznica. Ne treba davati Pneumo 23, zaštita konjugiranim cjepivom Prevenar 13 ili Synflorix, pruža dostatnu zaštitu.

Rebel88

Postovani, Kod djeteta je nadjen b hemolitički streptokok grupe A te pedijatrica kaze da ce to preboliti u hodu jer je djete bilo ljeceno kao kliconoša u 10mjesecu 2018 penicilinskim antibiotikom, te sad neznam sto mi je ciniti(streptokok se ponavlja u vrticu i navodno se ne ljeci jer "ce se ionako vratiti"blunk?Hvala unaprijed na odgovoru

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

U pravilu, ako dijete nema izraženih smetnji, terapija se ne sprovodi, ne smatra se opasnim za okoliš niti ga bakterija ugrožava. Zaključno - doktorica je u pravu.

azzie

Poštovani

djetetu 7 god dijagnosticiran je šarlah na temelju pregleda (osip na trupu, upaljeno ždrijelo, itd...). Antibiotik pije već 3 dan, te su se svi simptomi povukli. Bake nam govore da dijete ne smije na sunce, da ne smije van dok pije antibiotik (10 dana). Koliko istine ima u tome?
Čitam da nakon 24h uzimanja antibiotika osoba više nije zarazna. Ukoliko nema osipa po licu ne vidim zašto dijete ne bi moglo malo na balkon ili u dvorište?
Da li postoje kakve restrikcije na što dijete smije ili ne smije ukoliko se dobro osjeća?
Od pedijatrice nismo dobili decidiran odgovor.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Nema nikakvih ograničenja nakon 48 sati terapije ako nema vidljivih znakova bolesti. Može bez problema van.