30.04.2024. 21:1306.05.2013. 14:34
| Mr. sc. Dean Delić, dr. med. | Cybermed d.o.o.
Dišni putovi su fine cjevčice kroz koje prolazi zrak do alveola. Dišni putovi su obloženi tankim slojem finog pokrova (epitela), koji vlaži, čisti i grije zrak koji ulazi u pluća da se zaštiti fina struktura alveola od štetnih utjecaja izvana. Dodatnu zaštitu daje sluz koja oblaže i vlaži dišne putove.
U stjenci dišnih putova nalaze se mišići koji stezanjem reguliraju protok zraka kroz dišni put kako bi se zadovoljile različite potrebe organizma za kisikom (u mirovanju ili u naporu).
Alveola je najvažniji dio pluća kojih u plućima ima oko 300 milijuna. Svaka alveola okružena je mrežom kapilara na koje se nastavljaju arterije i vene. Razmjena plinova CO2i O2se odvija na razini alveola.
U alveolama kisik iz zraka ulazi u krv i krvotokom se dostavlja do svih dijelova tijela. Sve stanice u tijelu za potrebe metabolizma hrane trebaju kisik. Nedovoljan protok zraka dovodi do smanjenja koncentracije kisika u krvi i osjećaja nedostatka zraka, a ukoliko dulje traje može dovesti i do oštećenja funkcije pojedinih organa, u prvom redu mozga (omaglice, gubitak svijesti) i srca (ubrzani ili nepravilni rad).
Novo istraživanje pokazuje kako uobičajeni lijekovi za dijabetes mijenjaju liječenje astme smanjujući stope napadaja astme, neovisno o težini ili kontroli glikemije. Naime, pokazalo se da je metformin povezan s 30% smanjenjem napadaja astme, a agonisti receptora glukagonu sličnog peptida-1 (GLP-1RA) osiguravaju dodatno smanjenje od 40%, neovisno o težini, kontroli glikemije ili fenotipu astme.
01.11.2024. 12:5701.11.2024. 12:49
| One Earth | Mr. sc. Dean Delić, dr. med.
Dugotrajna izloženost onečišćenju PM2.5 značajno povećava rizik od astme za djecu i odrasle, pridonoseći oko 30% slučajeva astme u svijetu, ukazuje nova studija.