Ovim testom provjerava se postoje li tragovi krvi u stolici.
Irigografija
Ovo je posebna vrsta rendgenske pretrage kojom se omogućuje pregled debelog crijeva u cijelosti. U završno crijevo umeće se tanka cjevčica putem koje se unosi kontrastno sredstvo i zrak kako bi se ustanovile moguće nepravilnosti u ispunjenost crijevne šupljine tj. otkrile neuobičajene izrasline ili polipi.
Rektoskopija
Koristi se kruta ili fleksibilna optička cijev kojom se pregledava završni dio debelog crijeva. Ovom je metodom moguće uzeti materijal (komadić crijevne sluznice) za patohistološku analizu, te odstraniti patološke izrasline - polipe. Gotovo polovica svih polipa debelog crijeva nalazi se na ovom području. Uklanjanjem polipa sprečava se nastanak raka.
Kolonoskopija
Koristi se fleksibilna optička cijev kojom se pregledava debelo crijevo u cjelosti. Ovom je metodom također moguće uzeti materijal za patohistološku analizu, te odstraniti patološke izrasline - polipe. Uklanjanjem polipa sprečava se nastanak raka. Prilikom ove pretrage, bolesniku se obično daje blagi sedativ.
Ultrazvučni pregled
Ovo je neinvazivna pretraga trbušnih organa putem uređaja koji proizvodi visokofrekventne zvučne valove u svrhu pronalaženja tumorske tvorbe odnosno znakova lokalnog ili udaljenog širenje raka.
Znanstvenici su otkrili kako određene bakterije Escherichiae coliu crijevima potiču rak debelog crijeva tako što se vežu za crijevne stanice i otpuštaju toksin koji oštećuje DNK. Rak debelog crijeva treća je najraširenija i najsmrtonosnija vrsta raka. Zabrinjavajuće je da njegova učestalost raste, osobito među mladima.
07.11.2024. 14:1206.11.2024. 12:43
| University of Georgia | Mr. sc. Dean Delić, dr. med.
Omega-3 i omega-6 masne kiseline u dodacima ribljeg ulja mogle bi pomoći u zaštiti ljudi od raka, tvrdi nova studija. Naime, sudionici studije s višim razinama omega-3 masnih kiselina imali su niže stope raka debelog crijeva, raka želuca, raka pluća i drugih karcinoma probavnog trakta.