Kao i kod većine karcinoma, rano otkrivanje raka gušterače je ključno. Stopa preživljavanja je najviša u bolesnika čiji su tumori vrlo mali, manji od 3 cm.
Oko 80 do 90 posto karcinoma gušterače je u trenutku postavljanja dijagnoze kirurški neresektabilno, zbog metastaza ili prodora u glavne krvne žile.
Ovisno o lokalizaciji tumora postupak izbora je najčešće kirurški zahvat znan kao Whippleova operacija (pankreatikodudenektomija).
Postoperativna kemoterapija sa ili bez zračenja najčešće se provodi nakon operacije kako bi se dodatno uništile stanice raka. U liječenju raka gušterače uz kemoterapiju primjenjuju se i ciljani biološki lijekovi.
Svakako treba spomenuti i eksperimentalno cjepivo protiv raka gušterače, koje se trenutno testira u kliničkim ispitivanjima. Naime cjepivo protiv raka gušterače aktivira imuni sustav, čije stanice napadaju stanice raka u gušterači te po cijelom tijelu.
Potporno liječenje ublažava simptome raka gušterače kod neoperabilnih bolesnika, a cilj mu je poboljšanje općeg stanja i svakodnevnog funkcioniranja bolesnika.
Izgleda da bi novi neinvazivni test koji koristi mikro ribonukleinske kiseline (miRNA) dobivene iz urinarnih ekstracelularnih vezikula mogao pomoći u otkrivanje raka gušterače u svim fazama, usredotočujući se na poboljšanje ranog otkrivanja.
11.11.2024. 12:5011.11.2024. 12:36
| Cancer Screening and Prevention | Mr. sc. Dean Delić, dr. med.
Duktalni adenokarcinom gušterače (PDAC) je agresivna bolest s poteškoćama u ranom dijagnosticiranju, lošom prognozom i ograničenom učinkovitošću postojećih terapija. Rano otkrivanje i učinkovito liječenje nude optimalnu priliku za poboljšanje stope preživljavanja.