Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Alergija

MarijaOgulin

Dobar dan
Dječak 11 godina, 31 kg
4.mj.2023 g. otežano disanje dr. prepisuje lijek pulmicort respules susp. za atomizator 0,5 mg/ml
Nakon toga dobivamo termin kod alerogologa
Spirometrija FVC 83%,FEV1 94%, PEF 83%,MEF 50 116% FeNo 17.5 ppb (SB)
Obrađen kožni ubodni test na izabrane alergene nije ukazao na senzitizaciju iste. Vjerojatno se radilo o virusno uzrokovanom bronhoopstrukciji
2 mj. 2024
Spirometrija FVC 103%,FEV1 94%,PEF 80%, MEF 50 84% FeNo 124,9 ppb (SB)

4mj 2024
Od posljednjeg pregleda ima jedno otežano disanje koristio sabutamol uz poboljšanje
Spirometrija FVC 102%,FEV1 93%,PEF 93%, MEF 50
80% FeNo 46.9 ppb (SB)
Preporuka Ventolina i Flixotide

5mj 2024
Pregled ORL
Dijagnoza Rhinitis allergica

5mj 2024
Orl nalaz ide u smjeru alergijske podloge smetnji
Spirometrija ne pokazuje smetnje ventilacije FEV1 96%, PEF 88%, FVC 106%
Savjet uciniti ukupni IgE na pelud trava,stabala i grinja

10mj 2024
9mj otok kapka potom podljev, uzastopno kihanje,curenje nosa
Lab obrada 8/24g. Ukupni IgE 8168.0 (104,8) opaska ECLIA Roche
Svi inhalatorni specificni negativni (t3,t4,t12,t14,g3,g5,g6,g8,wx1 (mješavina polena korova) pozitivan w1,w6,w19,e1,e5,d1,d2,m3,mx2 negativan
Spirometrija FVC 101%, FEV 1 91%, PEF 81% , MEF50 68%
Prick test negativan na određene inhalatorne alergene
Terapija kožna reakcija desloratdin tab
Tegobe s očima Allergodil kapi
Zacepljenje nosa mometazon sprej

Zatrazeno ponovno ukupni IgE i specifični na trputac, običnu lobodu, slanicu,čempres
KKA ab broj eozinofila
Mikrobiološku analizu stolice na parazite

Darko Richter, dr. med.

Ima alergijsku astmu, i čak dokazanu alergiju (pišete pozitivan w1 - to je naki korov, vjerojatno ambrozija), a osim toga patolopki poviušen FeNO, što dokazuje eozinofilnu narav upale kaoj ase vidi u alerigjksoj astmi.
No, postavite pitanje.