Alergije


Da bi mogli slati poruke na forum trebate se prijaviti. Novi korisnici mogu se registrirati ovdje. Molimo vas da prije registracije pročitate Pravila za korištenje foruma.

Broj tema: 933 | Broj poruka: 5407

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12


Alergijski rinitis


Morate biti prijavljeni kako bi imali pristup forumu. Prijaviti se možete na sljedeći način: ovdje

Autor Poruka

lana-ck

18.01.2016. 15:50

Poštovani dr. Richter,
imam dijete od 2,5 godine, koje je prošle godine, od travnja do listopada, imalo simptome koji su ličili alergijskom rinitisu, uz crvenilo, suzenje te svrbež očiju. Pretpostavljam da se radi o alegiji na pelud drveća (posebno zato što smo primjetili pojačanu reakciju nakon boravka na igralištu na kojemu je lipa), trava i korova (ambrozija posebno) jer sam pratila povezanost simptoma s koncentracijom peludi u zraku te jačinom vjetra.
Pedijatrica je rekla da ne bi radila alergološku obradu jer, navodno, kod male djece može dati lažno negativan rezultat. Prepisala je Aerius sirup, ali nismo primjetili poboljšanje nakon dosta dugog korištenja. Dijete je stalno imalo začepljen nos zbog kojeg nije mogla spavati i morali smo vrlo često koristiti kapi za nos pa nam je pedijatar prepisao Nasonex (3 tjedna) te montelukast, a prestanak korištenja antihistaminika. Za vrijeme korištenja Nasonexa, stanje s nosom se znatno popravilo.
Jednom se, u vrijeme visoke koncentracije peludi ambrozije i veće količine kiše, u 9. mjesecu, dogodilo i otežano disanje i zviždanje pri disanju, dobili smo Ventolin kojeg smo koristili dva dana te je pedijatrica, nakon kontrole, rekla da prestanemo.
Dijete ima atopijski dermatitis koji se pojavio s nekoliko mjeseci i najgori je tijekom zime, ljeti ga gotovo uopće nema. Uglavnom se pojavljuje na pregibima ruku te na cijelim nogama. Probali smo različite kreme, redovito koristimo Adermu, samo nekoliko puta smo koristili Afloderm, a dosta dobro nam se pokazao tekući puder s kalcij glukonatom.
Sigurna sam da bismo ipak trebali napraviti alergološku obradu, bez obzira na mišljenje pedijatrice da je to bespotrebno i, možda, s lažno negativnim rezultatom. Koje pretrage savjetujete da napravimo, ne znam odakle krenuti? U slučaju da se potvrdi alergija na pelud, koju biste terapiju preporučili i treba li je početi koristiti prije početka sezone alergija? Možete li mi dati savjet vezano za atopijski dermatitis, što koristiti i kako djetetu olakšati svrbež?
Unaprijed Vam hvala na odgovoru.

Darko Richter, dr. med.

19.01.2016. 09:25

Alergološka mu obrada ne gine. Dijete nije nikada premalo za alergološku obradu. Treba učiniti (iz krvi): uk. IgE + spec. IgE na Der pter (grinja), brezu, Dactylis (trava oštrika), i ambroziju, a dodao bih, jer je dijete "malod" i bjelanjak. Može se učiniti i prick test na standardnu paletu aeroalergena + bjelanjak.
Dijete ima atopijskii dermatitis, alergijski rinokonjunktivitis i alergijsku astmu. Terapija jest: Flixotide 50, 2×1 potisak na Babyhaler trajno, po potrebi (kada zviždi u grudima) Ventolin 2 potiska na Babyhaler (može se ponavaljati svakih 4-6 h), njega kože neutralnim mazilima (mlijeko, krema: npr. Nivea Baby, Nevenova krema, Eucerin, Linola Fett, Aderma Mustela, Exicipial, La roche <Posay-Lipicar, ... itd.). Za smetnje alerg. rinokonjunktivitisa dobar je Nasonex, no ne duže od 6-8 tjedana na mah, ali niti taj nije službeno registriran za dobi ispod 4 godine. Bilo bi dobro umjesto toga uzeti antihistaminik tjednima i mjesecima, redovito dnevno, kroz sezonu smetnji, npr. Alerdin ili Aerius 1/2 žličice.

lana-ck

03.03.2016. 17:10

Hvala Vam na odgovoru.
Napravili smo, iz krvi IgE, rezultati su: IgE 103 kIU/L, dermatophagoides pteronyssinus 0,03 kU/L, dermatophagoides farinae 0,01 kU/L, mješavina trava (pasji zub, divlja raž, l. mačica, l. vlasenjača, l. vlasulja) negativno, breza 1,55 kU/L, lijeska 0,03 kU/L, mješavina korova (obični limunđik, crni pelin, trputac, loboda, slanica) pozitivno, hrast 0,04 kU/L, orah 0,03 kU/L, vrba 0,02 kU/L. Očito se radi o alergiji na pelud nekog drveća i korova, pretpostavljam da je dijete alergično i na pelud lipe i ambrozije jer je na to već imala alergijske reakcije. Mislite li da bi trebalo dati djetetu antihistaminik i prije početka sezone određenog alergena, u trenutku kad je evidentirana određena koncentracija peludi breze ili korova u zraku ili tek kad se kod djeteta pojave simptomi alergijskog rinokonjuktivitisa?
Napisali ste i da je potrebno koristiti Flixotide 50, 2×1 potisak na Babyhaler trajno. Je li to nužno, s obzirom da je dijete samo jednom imalo simptome alergijske astme, nikada prije ni kasnije se nije to dogodilo?
Unaprijed Vam hvala.

Darko Richter, dr. med.

04.03.2016. 00:00

Pa terapiju sam vam ispisao u prošlom postu. Nema što dodati, eventualno se mogu složiti da, ako su napadi astme samo epizodni, tj. jednom ili dvaput godišnje, onda trajni Flixotide ne bi trebao, pod uvjetom da se ti napadi u potpunsoti povlače na sami Ventolin.
Treba učiniti jedan pregledni prick test na grinju, dlaku mačke, peludi stabala, trava i korova te ambrozije.