Cjepiva


Da bi mogli slati poruke na forum trebate se prijaviti. Novi korisnici mogu se registrirati ovdje. Molimo vas da prije registracije pročitate Pravila za korištenje foruma.

Broj tema: 471 | Broj poruka: 2720

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12


rubeola


Morate biti prijavljeni kako bi imali pristup forumu. Prijaviti se možete na sljedeći način: ovdje

Autor Poruka

igorv2000

01.01.2009. 13:50

Prije tri dana sam bio u kontaktu s odraslom osobom zarazenom rubeolom kojoj je toga dana izbio osip a dijagnoza je postavljena sljedeceg dana. kontakt se sastojao u razgovoru na "normalnoj" udaljenosti. supruga mi je trudna 5 tjedana, a i ja i ona smo u djetinjistvu redovno cijepljeni. zanima me da li, pod opisanim okolnostima, postoji realna mogucnost zaraze i da li mi u tom smislu mozete savjetovati koje korake poduzeti radi zastite supruge i djeteta.

unaprijed zahvaljujem.

Darko Richter, dr. med.

02.01.2009. 00:30

Ne znam iz kojeg razloga odgovor ranije ove večeri nije prošao.
Ukratko, prvo je pitanje tko je rekao da se radi o rubeli. Ovako brzo, moguće je to jedino na temelju kliničke slike te donekle karakterističnog nalaza krvne slike. Ja se sam ne bih usudio ustvrditi da netko ima rubelu, a da ga ne uputim na pregled iskusnom infektologu.
Ono što biste trebali učiniti jest odjuriti na infektologiju da se učini serologija kod vas i vaše trudne žene, te uzmu brisevi nazofarinksa odnosno drugi uzorci radi izolacije prisustva virusa rubele.
To što ste bili uredno cijepljeni, a to znači da ste primili dvije doze MoPaRu cjepiva u dobi od 12-15 mj. te u dobi od 6-7 godina, svakako je dobro, ali ne mora biti 100% garancija da se neće desiti viremija (ukoliko ste inficirani) i da tada ne dođe do infekcije ploda, a što može rezultirati rubeolarnom embriopatijom. Zato treba vidjeti razinu IgG protutijela, i ako su prisutna, i pogotovo ako su uvjerljivo prisutna, tada se može smatrati da ste razumno zaštićeni, a to znači da se može računati da je zaštićen i fetus (ako majka ima takve razine IgG protutijela).
Ako nema protutijela, treba nalaz kontrolirati za 3 tjedna, pa ako je opet negativan, ponovno za 3 tjedna, i tek tada je negativni nalaz potvrda da nije došlo do infekcije. Pozitivizacija nalaza, pogotovo pojava IgM protutijela naznačjue probleme.
Međutim, čak i uz prisustvo protutijela IgG klase, nema 100% garancije da neće doći do manje viremije, iako je tada rizik viremije i infekcije fetusa ipak bitno manji.
Svakako je nužno javiti se na infektologiju, odmah sutra, radi ovih dijagnostičkih mjera. Također treba vidjeti da li je dijagnoza u vašeg kontakta 100% sigurna.
Nema sepcifične intervencije protiv rubele nakon što je infekcija nastupila. Cijepljenje je u trudnoći kontraindicirano.
Zanimat će me daljnji tijek, pa se možete opet javiti. Prvo je pitanje: je li vaš kontakt doista imao rubelu, i je li on bio cijepljen? Drugo pitanje: serološki status vas i osobito vaše žene.