Dječja psihologija


Da bi mogli slati poruke na forum trebate se prijaviti. Novi korisnici mogu se registrirati ovdje. Molimo vas da prije registracije pročitate Pravila za korištenje foruma.

Broj tema: 432 | Broj poruka: 1417

anonymous

Hana Hrpka, prof. psih.

Hrabri telefon
Zagreb, Draškovićeva 72


Kolica


Morate biti prijavljeni kako bi imali pristup forumu. Prijaviti se možete na sljedeći način: ovdje

Autor Poruka

Tanja79

18.07.2014. 10:25

Poštovana,

željela bih u šetnju sa svojim sinom starim tri i pol mjeseca, no on negoduje u kolicima, u autosjedalici koja se može pričvrstiti za kolica, ne želi više u maramu tako da jedini mogući oblik šetnje je ako ga nosim.. S obzirom da je dosta teška beba, to mi je problem, a i voljela bih da uživa u kolicima. Pokušala sam u različita doba dana, s raznim igračkama obješenim da ga animiraju, zvečkama, pričom, ali jednostavno odbija. Molila bih Vas za pomoć.

Hvala unaprijed i lijep pozdrav,
Tanja

Hana Hrpka, prof. psih.

22.07.2014. 16:35

Poštovana mama Tanja,

hvala Vam na javljanju i iskazanom povjerenju. Ako sam dobro razumjela, brine vas što Vaš tromjesečni sin odbija bilo kakve načine nošenja izuzev na Vašim rukama. Sasvim je razumno od Vas što odbijate isključivo taj način nošenja i tražite alternative.

Napisali ste da dječak negoduje u kolicima. Većina djece prolazi kroz određenu fazu prilagodbe na kolica i pri tome mogu izražavati negodovanje kroz plakanje i odbijanje. Kao i za mnoge druge promjene koje će Vaš sinčić tek doživjeti, važno je naglasiti da su reakcije negodovanja sasvim prirodne i da ih treba prihvatiti. Jasno da nije ugodno čuti svoje dijete kako plače i odbija neku aktivnost, ali je ponekad potrebno „izdržati“ manju količinu negodovanja u svrhu smirenijeg funkcioniranja Vas i Vašeg djeteta. Za razliku od odraslih, djeca žele ugoditi svojim potrebama u istom trenutku kad se one pojave i jedan od procesa odrastanja jest naučiti ih da to nije uvijek moguće. Kao roditelj, vjerujem da ste se susretali i da ćete se još susretati sa situacijama u kojima će biti potrebno postaviti granicu nekom ponašanju Vašeg djeteta. To prije svega znači postaviti granicu sebi i odlučiti da je Vama neprihvatljivo neko ponašanje – u ovom slučaju neprestano nositi dijete. Pri tome je važno biti strpljiv i ne odustajati lako od svojih zahtjeva, koliko god da to ponekad može biti iscrpljujuće.

Pri tome možete koristiti neke alate koji će olakšati njegovu prilagodbu na druge načine nošenja. Spomenuli ste da koristite igračke za animaciju koje mu mogu odvratiti pažnju. Odvraćanje pažnje može biti dobra metoda u raznim slučajevima kada imate problem s discipliniranjem djeteta. Pri tome je važno da cilj na koji preusmjeravate pažnju bude nešto što je djetetu inače zanimljivo ili važno. Može koristiti i postepeno privikavanje na kolica, kroz nekoliko kraćih zadržavanja tijekom dana umjesto jednog dužeg u šetnji te možete voziti dječaka okrenutog prema sebi. Također možete pokušati učiniti taj prijelaz lakšim tako da dječaka držite u kolicima dok obavljate svakodnevne stvari po kući kako bi Vas dječak mogao vidjeti ili čuti. Napisali ste da dječak odbija maramu pa možete pokušati s „klokanicom“ koja ipak omogućava više slobode i mogućnosti kretanja djetetu. Nadam se da će Vam neka od ovih sugestija koristiti u Vašoj dilemi.

Ako budete imali još nekih dilema ili smatrate da je negodovanje dječaka preintenzivno, uvijek se možete obratiti Vašem pedijatru. Također se možete javiti na Telefončić – savjetodavnu liniju namijenjenu roditeljima i drugima koji brinu o najmlađoj djeci. Putem telefonskog broja 01/4850-555 omogućena Vam je svakodnevna dostupnost stručne podrške i informacija iz područja ranoga razvoja djece i suvremenoga roditeljstva. Linija je otvorena od 7 do 22 sata, a njezinim stručnjacima se možete obratiti i putem e-mailainfo@telefoncic.hr. Tim telefončića čine medicinske sestre, patronažne sestre, primalje, psihologinje, socijalne pedagoginje i logopedinje s višegodišnjim iskustvom rada s obiteljima i djecom predškolske dobi.

Još jednom Vam se zahvaljujem na javljanju i želim puno lijepih trenutaka s Vašim sinčićem.

Srdačan pozdrav,
Hana Hrpka, prof.