Dječja psihologija


Da bi mogli slati poruke na forum trebate se prijaviti. Novi korisnici mogu se registrirati ovdje. Molimo vas da prije registracije pročitate Pravila za korištenje foruma.

Broj tema: 432 | Broj poruka: 1417

anonymous

Hana Hrpka, prof. psih.

Hrabri telefon
Zagreb, Draškovićeva 72


ucjena


Morate biti prijavljeni kako bi imali pristup forumu. Prijaviti se možete na sljedeći način: ovdje

Autor Poruka

ejna

07.04.2014. 16:10

Poštovana,
Imam dvije djevojčice od 6 i 3 godine, koje su vesele i sretne i spavaju u istoj sobi. Odlično međusobno komuniciraju i ne osjećam da imam problema u odgoju. U posljednjih godinu dana u toku noći naizmjenično se bude svakih sat vremena sa objašnjenjem hoće da piške, ne mogu naći omiljenu igračku, cuko napolju laje, ružno sanjale...Prvih šest mjeseci sam obazrivo postupala, svaki put bi zadovoljila njihove potrebe, poljubila ih, mazila, pokrila. Nakon nekog perioda osjećala sam se iscrpljeno zbog nedostatka sna i na njima primjeren pokušavala objasniti da same mogu piškiti (to rade po danu)..., obustavila unos tekućine pred spavanje, ali pomaka ni na vidiku.
Tada sam radi svog sna pribjegla ucjeni, govoreći im da me uvijek mogu probuditi ukoliko im treba moja pomoć, ali da je vrijeme da same obavljaju nuždu. Zvuči grubo, ali dala sam im ultimatum "Ukoliko me probude da bi sa njima išla u wc, uzeću im jednu od dražih igrački i dati drugoj djeci u parku".
Prvu narednu veče starija kćerka me nije budila, dok me mlađa kćerka tri puta digla iz kreveta. Sljedeći dan sam uzela njenog medu i dala djevojčici u parku. Narednih 3 mjeseca mama je u pravilu spavala cijelu noć. Ponekad se desi da jedna od njih me probudi sa obrazloženjem da je ružno sanjala, ali tada nema sankcija.
Griješim li??????

Hana Hrpka, prof. psih.

11.04.2014. 18:15

Draga mama,

za početak Vam želim zahvaliti na upitu koji ste poslali i time mi ukazali povjerenje. Ovaj korak govori mi da ste predana i brižna majka koja mnogo promišlja o svojoj roditeljskoj ulozi te nastoji biti što uspješnija u njoj.

Iz Vašeg upita mogu iščitati zabrinutost zbog određenih odgojnih postupaka vezanih za spavanje i buđenje Vaših djevojčica. Čini mi se da se osjećate pomalo izgubljeno jer niste sigurni je li Vaša metoda oduzimanja igrački primjerena. Također mi se čini da smjer kojim želite ići je onaj koji Vašoj djeci pruža ljubav, razumijevanje, ali i učenje samostalnosti i granica ponašanja. Biti majka je izuzetno prekrasna uloga, no pred nas iznova stavlja i mnogo novih izazova. Naime, mnogo stvari koje djeca čine mogu nas iznenaditi, zbuniti, a u konačnici mogu rezultirati stresom i izazvati ljutnju. Upravo u tim situacijama koje nas zabrinjavaju te zbog kojih preispitujemo svoje postupke potrebno nam je podijeliti svoj problem s drugima i u tom pogledu pohvaljujem Vašu motiviranost, iskrenost i volju za informiranjem koju iskazujete javljanjem.
Djeca baš kao o odrasli imaju različite potrebe i navike u spavanju. Buđenje tijekom noći nije neobično niti za odrasle pa tako niti za djecu. Također, važno je prije spavanja predvidjeti i zadovoljiti moguće potrebe djevojčica poput one da obave nuždu prije spavanja, ali i da smanjite unos tekućine prije spavanja, što i činite.
U pogledu Vaše zabrinutosti zbog odluke da im oduzmete igračku ako Vas bude tijekom noći da bi išli na toalet, umjesto oduzimanja igračke čini mi se korisnijim iskoristiti metodu pozitivnog potkrepljenja, tj. “nagrađivanja“. Naime, možete s djevojčicama napraviti kalendar s danima u tjednu te dogovoriti da nakon svake noći tijekom koje ostanu u krevetu cijelu noć mogu staviti naljepnicu ili na neki drugi način označiti prospavanu noć. Možete to djevojčicama predstaviti kao „novi plan spavanja“ koji će „biti super“. Također, možete se dogovoriti da će nakon 4 do 5 noći koje uzastopno prespavaju cijelu noć dobiti nagradu koju Vi ili zajednički odredite. Nagrada može uključivati njihovo omiljeno jelo, neki slatkiš, mali poklon ili nešto slično. Također, možete isključiti iz „novog plana“ noći kada Vas bude zbog toga jer su ružno sanjale. Naime, moguće je da se tada radi o noćnim strahovima koji su uobičajeni kod djece. Karakteristike noćnih strahova su da dijete ružno sanja, budi se i plače. U tim trenutcima potrebno je činiti ono što već činite - budete uz njih, zagrlite ih i mazite te budete s njima dok ne zaspu pri čemu je važno biti što smireniji. U svim tim situacijama važno je biti strpljiv što ujedno i samom djetetu pomaže da prebrodi strah ili se nauči s njim nositi.
Naposljetku, učestala buđenja noću i noćni strahovi ponekad mogu biti odraz napetosti ili nezadovoljstva zbog nekih uzroka ili promjena tijekom dana. Razmislite o tome jesu li se dogodile neke promjene koje su kod djevojčica mogle izazvat stres koji se manifestira buđenjem tijekom noći. Ukoliko smatrate da su noćna buđenja uzrokovana nekim događajima ili promjenama dobro je porazgovarati s djevojčicama o tome. Katkada djeca svoju potrebu za druženjem s mamom i tatom pokušavaju zadovoljiti i noću stoga je važno da tijekom dana osigurate zajedničko vrijeme u kojem ćete se družiti, igrati se i maziti te je moguće da će se potrebe za zajedničkim aktivnostima tijekom noći smanjiti. Također, korisnim se pokazalo ostavljanje omiljene igračke u krevetu pokraj njih, osigurati što tišu prostoriju u kojoj djevojčice spavaju, ostaviti upaljeno svjetlo u hodniku.
Čini mi se da ste pomalo umorni, ne toliko od manjka sna koliko od preispitivanja što i kako učiniti u ovoj situaciji. Ukoliko imate nekog da Vam pomogne u zbrinjavanju djevojčica tijekom noći, potičem Vas da podijelite odgovornost za uspavljivanje djevojčica prilikom noćnog buđenja ili noćnih strahova što bi Vam uvelike smanjilo stres i brigu oko djevojčica.
Ako Vam se čini da noćna buđenja ili noćni strahovi traju predugo i ako Vam je potrebna podrška možete potražiti stručnu pomoć. Budući da ne znam od kud nam se javljate preporučam Vam da se javite svom pedijatru te ga upitate za savjet ili preporuku psihologa.
Za dodatnu podršku i informacije možete se javiti ovom putem ili na savjetodavnu liniju Hrabrog telefona za mame i tate na broj 0800 0800. Linija je otvorena radnim danom od 9.00 do 20.00., a na savjetodavnoj liniji rade educirani volonteri koji će Vas rado saslušati.
Također, javiti se možete i Telefončiću - savjetodavnoj liniji namijenjenoj roditeljima i drugima koji brinu o djeci predškolske dobi. Putem telefonskog broja 01/4850-555 omogućena je svakodnevna dostupnost stručne podrške i informacija iz područja ranoga razvoja djece i suvremenoga roditeljstva. Profesionalni tim Telefončića čine: medicinske sestre, patronažne sestre, primalje, psihologinje, socijalne pedagoginje i logopedinje. Linija je otvorena od 7 do 22 sata, a njezinim stručnjacima se možete obratiti i putem e-maila info@telefoncic.hr.
Iz Vašeg upita mogu prepoznati brigu i trud koji ulažete kako bi svojim djevojčicama bili što većom podrškom te biste se što primjerenije nosili s ulogom mame. Zahvaljujem Vam na iskrenosti da s nama podijelite teškoće i izazove na tom putu.
Želim Vam puno uspjeha i strpljivosti u rješavanju problema te puno naspavanih i manje naspavanih nježnih trenutaka s Vašim kćerima!

Srdačan pozdrav,
Hana Hrpka, prof.