Otorinolaringologija

Hydrops Cohlea (Meniere)

Drazen

Postovani,
Prije nekoliko godina poceo mi se javljati "osjecaj vode" u lijevom uhu koji je s vremena na vrijeme nestajao ali kada se vracao sve je duze trajao. Pored toga poceo mi se javljati i osjecaj pritiska i fluktuacije sluha. Na zalost tek nakon sto sam promijenio 3. lijecnika u istoj klinici (!?) dijagnosticiran mi je Hydrops. Zapoceta je terapija medikamentima (Urutal, Moduretic, Normabel) koja na zalost i uz moje najvece zalaganje (neslana dijeta, smanjena kolicina unosa tekucine, izbjegavanje opterecenja) daje slabe rezultate.
Nakon sto mi se po prvi puta javio napad prosle godine u kolovozu od tada sam imao ukupno tri serije jacih napada. Konacno sada sam dobio osjecaj da sam kontinuirano bez balansa i da mi je lijevi vestibularni dio popunjen limfom. Takodjer mi je sve teze predvidjeti napade, a pored svega po prvi puta pored pritiska poceli su mi se javljati bolovi unutar uha i oko njega u licnim misicima. Najvise od svega me je zabrinulo sto su se bolovi pojavili i na desnoj strani.
PITANJA:
1. Da li su lijevi i desni vestibularni sustavi povezani limfom ili na neki drugi nacin i da li je moguce da nakon ispune lijevog sustava ta povezanost uzrokuje punjenje i pritisak na suprotnom sustavu?
2. Ako jesu da li drenaza oboljelog moze sacuvati ostecenja "zdravog"?

prof. dr. Željko Bumber

U tehničkom smislu /vodovodnom/ nisu povezani. Bolest koju imate
često zahvaća i jednu i drugu stranu. Negativan je odgovor i na drugo pitanje. Ostanite u kontaktu sa otorinolaringologom koji je ustanovio bolest . Moguće je još jedno mišljenje u drugoj klinici, kad se pogledaju svi nalazi.

Drazen

Zahvaljujem na odgovoru prof. Bumberu koji je kao i uvijek spreman pomoci, a to je ono sto nama u Hrvatskoj najvise nedostaje - razgovor sa pacijentom. Puno pozdrava!