Otorinolaringologija

potpuno blokirana vilica

Nataša

Molim Vas za mišljenje!
Mom je ocu u 11. mj. 2003. dijagnosticiran planocelularni karcinom gornje usnice (Ca. labii oris sup.) te mu je u Općoj bolnici Pula, na odjelu za bolesti uha, nosa i grla učinjen operacijski zahvat (Op. Excisio tumoris et plastica - paraalarni klizni režanj, te Dissectio colli supraomohyoidea bil.)
Od 5 limfnih čvorova jedan je bio pozitivan (l.č. uz angulus mandibule desno - Ca planocellulare metastaicum lymphonodi).
Odlazi na radioterapiju u KBC Rijeka gdje je zračen u području lica i vrata (T.D.-5760 cGy).
Sve daljnje kontrole i nalazi (ORL, radiološki te onkološki nalazi) su uredni i govore da nema znakova lokalnog recidiva tumora te da je vrat slobodan.
Međutim, u zadnja 3 mjeseca vilicu je mogao ograničeno otvarati da bi sada bila potpuno blokirana i zatvorena. Niti jedan kruti komad hrane ne prolazi jer je razmak cca 5 milimetara. Hrani se samo juhama te je smršavio 15 kg. Žali se na bolove u području vilice, dolje desno, što je i vidljivo otečeno i zadebljano.
Zadnja ORL kontrola je bila prije 3 dana s preporukom - potrebno vježbanje otvaranja usta! Međutim on to fizički ne može. Otečeno mjesto maže Voltaren mašću, stavlja obloge od raznih čajeva jer ne zna što bi drugo mogao i kome bi se trebao obratiti.
Napominjem da mu je zubalo kvarno i manjkavo, ali je preporuka za sanaciju bila tek nakon potpune rehabilitacije.
Unaprijed Vam se zahvaljujem na odgovoru!
Nataša

prof. dr. Željko Bumber

Učinite običan rtg oba temporomandibularna zgloba i konzultirakte maksilofac. kirurga. Nije isključena artroza zgloba zbog zračenja.

Nataša

Iskreno Vam zahvaljujem na vremenu koje izdvajate da bi savjetom pomagali pacijentima.
Sve pohvale Cybermedovoj stranici!
S poštovanjem,
Nataša

prof. dr. Željko Bumber

Također!