Otorinolaringologija

rupica na uhu

lana1

Poštovani, imam rupicu na uhu, ne tamo gdje se nose naušnice , nego s gornje strane. S tim sam rođena , i iz te rupice mi izlazi gnoj koji ima intenzivno neugodan miris. Prije mi to nije predstavljalo problem, jer me nije tako često svrbilo da bi to morala istiskivati, ali u zadnje vrijeme skoro svaki dan bi trebala istiskivati jer me jako svrbi, i bude malo natečeno. Kad sam rodjena, mami su rekli da je ta rupica zbog toga što mi se nije razvio neki kanalić u uhu (rodjena sam kao nedonošče), za podmazivanje uha nego mi to ide van. Moje je pitanje da li se to može operirati a ako ne biste preporučili operaciju, kako se može spriječiti da nastaje taj gnoj. Hvala.

Prof. dr. sc. Željko Bumber, dr. med.

Ta je rupica posljedica nepravilnosti tijekom embrionalnog razvoja.
Ona je otvor ispod kojeg se u malom "rezervoaru" skuplja sekret i katkada dolazi do gnojenja.
Prije dva mjeseca jednoj je djevojci iz istih razloga oteklo ispred i iza uha, a nakon incizije isteklo je dosta gnoja.
Moji su prijedlozi:
a) pregled u ORL ustanovi i b)operacija.

Neposredno preoperativno fistulografija.