Otorinolaringologija

uho

Mama

Poštovani,
interesira me treba li se malome djetetu poticati izlučivanje smole iz uha. Riječ je o šestomjesečnome djetetu kojemu se unazad 1,5 mjesec pojačamo luči smola iz uha. Prvi put je to bila gotovo lokvica, a od tada mu je uho konstantno "prljavo", odnosno s vremena na vrijeme izleti suhi komadić veličine zrna pšenice. Čini mi se da ga to jako svrbi jer se stalno češe po uhu. Pedijatrica je savjetovala da ne činim ništa osim čišćenja školjkice, u koju sada gotovo ništa niti ne upada jer se smola osuši i tako pada vani... Koje je Vaše mišljenje o tome i je li normalno da to tako dugo traje, odnosno da baš stalno na ulazu u ušnu šupljinu ima osušene smole koju ne treba čistiti. Ili postoji način da se istjera smola nakupljena u uhu - je li to pametno činiti? Unaprijed zahvaljujem!

prof. dr. Željko Bumber

Ostavite uho vašeg djeteta na miru. Nemojte bez razloga čistiti uho je dijete onda refleksno hvata uške i imate dojam neke bolesti-
Smola je normalna pojava i ne treba se njome zamarati. Višak smole uklanja se običnim ručnikom i kupanjem u vodi a nikako naknadnim čišćenjem štapićima. Ipak, konzultacija sa najbližim otorinolaringologom
neće škoditi.