Otorinolaringologija

uho-vrtoglavica

maja

Prije 7 mjeseci imala sam upalu maksilarnih sinusa,što je uzrokovalo upalu živca za ravnotežu u uhu.Dijagnoza je bila hyporeflexie labiyrinthi 1.sin.Napravila sam krvne pretrage, evocirane moždane potencijale, EEG.Rezultati EEG su: Srednje voltažni osnovni ritam frekvencije 8-9 Hz, dobro se blokira na otvaranje očiju. Povremeno se difuzno formiraju rijetki šiljci i valovi bez tendencije generalizacije. Bez asimetrije i paroksizama m. Na HV i IFS iste promjene. Zaključak: Umjereno dizritmičan nalaz
Evocirani moždani potencijali: BAER- bilježi se suspektna disfunkcija pri stimulaciji uha na perifernom nivou. VEP- obostrano se registrira val P 100 urednih parametara. Nešto niža amplituda vala N 145 pri stimulaciji desnog oka.SEP(U) i SEP(L) uredan nalaz. Cijelo vrijeme pijem Betaserc 2 puta na dan, a dijagnoza od audiologa je Status post neuronitidem vestibularem lat.sin., Vertigo cervicigeneses.( Vestibularis (F.H.) sumjeren nalaz obostrano. U polažajnim vratnim pokusima izaziva se DNy u vidu nekoliko trzaja, NASA 93: uredan nalaz.
Ja i dalje imam vrtoglavice, kad hodam izgubim ravnotežu pa me zanese ili na lijevu ili na desnu stranu, te unatrag. Često me zna boliti glava, kao neki pritisak u glavi, bolovi iza očiju. Ponekad mi zna bljeskati pred očima, smeta ni jaka svjetlost.Imam 27 godina.
Doktori su mi rekli da za ovo nema lijeka nego kad prođe,prođe. Da uobičajeno prođe za 2-3 mjeseca, a da nekima zna trajati i po par godina.Inače sam dosta pod stresom na poslu, jako mi smetaju promjene vremena. Zanima me Vaše misljenje, te koliko prosječno mogu trajati ove vrtoglavice. Hvala

prof. dr. Željko Bumber

Vrtoglavica je višeslojno uzrokovana pa i ,samim tim ,različitog trajanja.
Obzirom na nalaze predlažem kontakt sa ortopedom i event. nošenj
Shanzova ovratnika koji bi stabilizirao vratnu kralježnicu.
Vrtoglavice od samog neuronitisa trebale bi se povući. Pitanje je vratne kralježnice!!