Otorinolaringologija

grlo

Milena

Prosli tjedan zbog crvenila grla, iscjetka iz nosa i temperature oko 37,5 stupnjeva celzijusa, dobila sam antibiotik Klavocin. Dva dana od pocetka uzimanja antibiotika simptomi nestaju tj. zdrava sam, a kuru antibiotika popila sam do kraja. Medjutim, zadnji dan antibiotika bila sam u kontaktu sa osobom koja je takodjer imala istu "bolest" kao i ja (to sam, na zalost, naknadno saznala).
Pisem zbog toga jer vec drugi dan po isteku terapije antibiotikom, mene opet "grebe grlo", iz nosa ispuhujem vodenasti sekret i ovaj put su mi ocni kapci naoteceni. Moje pitanja su slijedeca: 1) Da li je moguce da tijekom razgovora sa bolesnom osobom sam "pokupila" nove klice, a jos sam bila pod antibiotskom zastitom? 2) Kada da odem na bris grla i nosa, danas je treci dan od zavrsetka terapije antibiotikom?
Zahvaljujem na odgovoru

prof. dr. Željko Bumber

1) da

2) odmah- ako bris ne pokaže postojanje patološke flore potrebno je
ponoviti za sedam dana.