Otorinolaringologija

Uvučeni bubnjići

Marijan

Poštovanje,
radi se o mojoj kćerki, koja sada ima 9 mjeseci. Počela je kašljati, pa smo je odveli pedijatru, koji je pri pregledu ušiju primjetio da su joj oba bubnjića uvučena i ružičasta. Isto tako radio joj je timpanogram i uopće nije bilo nikakve reakcije. Krivulja je potpuna ravna (on nam je objasnio da bi krivulja trebala biti uzdignuta), kao da njezini bubnjići uopće ne reagiraju. Ona inače okreće glavu na zvuk igračaka, na poziv,
viče mama_mama.. i baba_baba....Pedijatar nam je rekao da takav timpanogram može biti u slučaju upale srednjeg uha ili povećane treće mandule, i propisao nam kapi za nos. Ne znam što da radim. Ako možete mi pomoći nekim savjetom ili objašnjenjem u vezi bubnjića i timpanograma

prof. dr. Željko Bumber

Sve što je rečeno i učinjeno odgovarajući su postupci.
Predlažem kontrolu kod otorinolaringologa zbog daljnjih postupaka.
Kako dijete diše kroz nos kad nije prehladjeno? Kako siše?

Marijan

Poštovanje,

Kad nije prehlađeno dijete, čini mi se, normalno diše kroz nos i siše.
Sada, kod sisanja uzima kratke predahe. Mene zanima može li ovakav nalaz timpanometrije biti kod upale srednjeg uha i što točno znači da su bubnjići ružičasti i uvučeni, je li to neki poremećaj ili je to posljedica začepljenja nosa.

Hvala

prof. dr. Željko Bumber

Nalaz timpanometrije može odgovarati upali uha. Opisani bubnjići mogu biti posljedica prehlade.