Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

alergija

đurđica

Poštovani dr. Richteru,
kad je moj sin bio star 10 mjeseci na Vašu sugestiju smo ga zbog neurodermitisa vodili na prick testiranje i otkrili alergiju na pšenicu, kravlje mlijeko i lješnjak. Dosljedno smo provodili eliminacijsku dijetu i šest mjeseci kasnije, u travnju ove godine, napravili testiranje in vitro te doznali da je alergija na mlijeko ostala, a nestala ona na pšenicu i lješnjak.
U zadnjih mjesec dana naš sin je nakon svakog boravka na otvorenom počeo reagirati kihanjem i dugotrajnim trljanjem očiju. Pretpostavljamo da se radi o alergiji na ambroziju ili neki drugi inhalacijski alergen, jer se stanje popravlja čim cijeli dan provede doma. Zasad ga držimo doma i jurimo vani samo ako pada kiša sad
Zanima me koje bismo testiranje sad trebali napraviti? Naručeni smo na redovitu kontrolu na Srebrnjaku u listopadu, pa bismo usput odmah obavili i alergološku obradu. Što Vi predlažete?
Usput, ne dajemo djetetu nikakve lijekove, a kožu, koja je na vrlo malim područjima crvena i suha, povremeno namažemo elidelom na koji odlično reagira.
Hvala.

Dr. Darko Richter

Treba učiniti testiranje na inhalacijske alergene, tu nema nikakvih tajni, i ono je standardizirano, pa se vi o tome ne morate pitati. Očito ima simptome peludne hunjavice iliti alergijskog rinokonjunktivitisa, pa, iako u šematiziranim glavama mnogih liječnika još nije u dobi za imati tu bolest, ipak je činjenica da peludnu hunjavicu može imati već kao dojenče, a svakako i malo dijete od 1-2 g. starosti.